Sera ve Mantarhaneleri Nem Kaybetmeden Ucuza İklimlendirin

Sera ve Mantarhaneleri Nem Kaybetmeden Ucuza İklimlendirin

Sera Fanları ve Avantajları

Sera fanları sahip oldukları özellikleri sayesinde oldukça geniş bir kullanım yelpazesine sahiptir. Seraların dışında hayvan çiftliklerinde, tavuk çiftliklerinde ve chill gruplarında kullanılabilirler. Söz konusu ürünlerin üretimi Türkiye’de yapılmaktadır. Bu sebeple ulaşım maliyeti düşük seviyelere inmektedir. Üretici firmalar ürünün uzun ömürlü olmasını amaçladıkları için üretim esnasında endüstri lideri malzemeleri kullanmaktadırlar. Bu ürünler pad uygulamaları sayesinde havanın hızlı bir şekilde tahliye edilmesini sağlamaktadırlar. Bu durum serada yetişen ürünlerin verimliliğini arttırmaktadır. Aynı zamanda bahsi geçen ürün kolay ve hızlı kurulum özelliği sayesinde zaman kaybetmeden aktif hâle getirilmektedir.

Ürünün rengi müşterinin isteğine göre kahverengi ya da yeşil olabilmektedir. Firmalar üretimi genelde bu renkler üzerinde yaparlar. Su tutma seviyesi yüksek olan bu ürünler saatler boyunca aktif bir şekilde seraları soğutabilirler. Söz konusu ürün piyasada maliyeti düşürme ve bakım maliyetini azaltma özelliğiyle bilinmektedir. Bakım süresinin de aynı şekilde kısa olması ürünün devamlı olarak kullanılmasını sağlar.

Devamlı kullanım seradaki ürünlerin verimliliği açısından da çok önemlidir. İlgili ürünü üreten firmalar uzun ömürlü kullanım politikasını benimsedikleri için kullanıcılar bu ürünü satın aldıkları zaman soğutma sistemlerine ayırdıkları maliyeti ciddi manada düşürebilirler. Su dağıtıcı sistem sayesinde hızlı bir şekilde istenilen ortam soğutulabilir. Bunun dışında kuru havanın dışarıda bırakıldığını soğuk havanın içeri aktarıldığını söyleyebiliriz. İçeri giren hava ise temiz ve ferahlatıcı havadır.

Mantarhane Soğutma İşlemleri Nasıl Yapılır?

Mantarhane soğutma sistemleri son yıllarda tüm dünyada yaygın bir şekilde kullanılmaya başlamıştır. Teknolojinin gelişmesiyle beraber tarımsal faaliyetlerde teknolojik bir hâl almaya başlamış ve bu durum tarım faaliyetlerinin çok daha kolay bir hâl almasını sağlamıştır. Tarım faaliyetlerinde kullanılan bu sistemler belirli bir süre sonra mantarhanelerde de kullanılmaya başlamıştır. Söz konusu ürünün kapasitesi, gücü, voltajı, devir hızı ve ebat boyu modellere göre değişkenlik gösterebilmektedir. Fakat genellikle voltaj gücü ve devir hızı aynı olmaktadır. Gerektiği zaman bu özelliklerde de değişkenlik yapılabilir. Mantarhane fanlarının voltaj gücü genelde 380 V/ 50 Hz olurken devir hızı da genellikle 1400 d/dk olmaktadır. Bu tarz ürünlerde kapasite ve ebat boyu doğru orantılı olmaktadır. Örnek olarak 44.000 m2/ s kapasiteye sahip olan bir model için ebat olarak 1400x1400x1400 mm yeterli olacaktır. Bu model için belirlenmiş güç ise 1.1 KW’dır. Mantarhane fanlarını birbirinden ayıran pek çok özellik vardır. Bu farklılıklardan biri renk tercihiyle alakalıdır. Bazı modellerin renkleri firma tarafından otomatik olarak belirlenir ve buna göre üretim yapılır. Fakat bazen renk faktörü muhtelif olmaktadır. Bunun dışında talebe göre renk belirlenen modellerde vardır.

Mantarhane ve Sera Fanlarının Sahip Olduğu Sistemler

Soğutma sistemleri üretimi yapan firmalar ürettikleri ürünler için müşterilerine 10 yıl civarında garanti verirler. Bu garanti süresi modeller arasında aynı olurken ürünler arasında farklıdır. Örnek olarak fabrikalarda ve atölyelerde kullanılan soğutucu fanların garanti süresi daha fazla olmaktadır. Çünkü bu ürünler çok geniş alanlara hitap ederler ve sahip oldukları özellikler daha fazladır. Sera ve mantarhane soğutucularının garanti süresi ise 10 yıldan daha azdır. Endüstriyel sera soğutucuları nem kontrol sistemine sahip ürünlerdir. Bu sistem söz konusu ürünlerin arızalanmasının önüne geçer. Mantarhane soğutucuları da aynı şekilde petek temizleme sistemlerine ve tahliye sistemlerine sahip ürünlerdir. Üretici firmalar bahsi geçen bu sistemler için gerekli patentleri almaktadırlar.  Bu ürünlerin müşteriye verdiği bir diğer garanti ise sera ya da mantarhane içerisine su akıtmama garantisidir.