Fabrika ve Atölyelerde Yaz Sıcaklarında Bahar Serinliği

Fabrika ve Atölyelerde Yaz Sıcaklarında Bahar Serinliği

Endüstriyel Fabrika Soğutucuları

Endüstriyel fabrika soğutucuları sadece fabrikalarda kullanılmak üzere tasarlanmamıştır. Bu ürünler aynı zamanda yemekhanelerde, restoranlarda ve spor salonlarında kullanılabilir. Yani kısacası geniş m2’ye sahip alanlarda kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Endüstriyel fabrika soğutucuları sahip oldukları özellikler sayesinde geniş mekânların normalden çok daha düşük ücretlerle soğutulmasını sağlar. Fabrikaları soğutabilmek için genellikle endüstriyel sulu klimalar kullanılmaktadır. Bu klimalar üretici firmalar tarafından özel üretim kapsamında üretilir. Ürünler ev tipi klimalardan farklı olarak endüstriyel alanlarda kullanmak amacıyla tasarlanmaktadır. Söz konusu ürünleri birbirinden ayıran özellikleri ekonomik avantajları ve yüksek kapasiteleridir. SPRINGDAY S500 Endüstriyel Evaporatif Sulu Klimalar piyasadaki en yüksek seri üretim hızına sahip modellerdir.

Aynı zamanda hava debisi de sektördeki en yüksek debi oranına sahiptir. İlgili model 500 ile 650 m2’lik alanlarda bile kullanılabilmektedir. Çünkü 50.000 m3/saniyelik bir kapasiteye sahiptir. Bu model bulunduğu konuma göre aynı anda alt, üst ve yan taraflara üfleme yapabilmektedir. Ürünün montesi ise tavanlara, duvarlara ya da camlara yapılabilmektedir. Bu bağlamda kullanıcılara çok büyük kolaylıklar sunduğunu söyleyebiliriz. Endüstriyel fabrika soğutucularının üretimi genellikle işlenmemiş ham maddeden yapılır. Aynı zamanda kalite standartları oldukça yüksektir.

Endüstriyel Atölye Soğutucuları ve Teknik Özellikleri

Endüstriyel atölye soğutucuları da yine aynı şekilde endüstriyel fabrika soğutucuları gibi çok geniş alanları soğutabilmek amacıyla tasarlanmış ürünlerdir. Bu atölye soğutucuları sayesinde aynı zamanda yemekhane, restoran, düğün salonu ve spor salonu gibi yerleri de soğutmak mümkündür. Çünkü söz konusu soğutucular çok geniş alanlara hitap etmektedir. Endüstriyel atölye soğutucuları kullanıcılara %90 daha az enerji tüketimi avantajı sunar. Ayrıca kullanıldıkları ortamlara %100 temiz hava vermektedirler. Bu ürünlerin bakım maliyeti de oldukça düşüktür. Aynı zamanda sürekli olarak bakım gerektirmez.

Düzenli olarak bakımları yaptıktan sonra ürünü uzun yıllar kullanmak mümkündür. Motor gücü 3 KW olan bu modelin hava debisi 30.000 m3/ h’dir. Voltajı 380/ 50 Hz olan bu modelin tank kapasitesi 40 litredir. Bu kapasite endüstriyel atölye soğutucuları için oldukça uygundur. Pompa koruması ve aşırı yük korumasına sahip olan bu ürün fazla yüke maruz kaldığı zaman kendini otomatik olarak korumaya almaktadır. Invterter hız sürücüsüne sahip olan bu model aynı zamanda 60-80 L/h su tüketimine sahiptir. Orta seviyede su tüketimine sahip olan bu model sahip olduğu bu özellik ile mali açıdan kolaylık sağlamaktadır.

Fabrika ve Atölye Soğutucuları Arasındaki Farklılıklar

Endüstriyel fabrika soğutucusu ve atölye soğutucusu gibi ürünler sahip oldukları özellikler açısından birbirlerine çok benzemektedirler. Geniş alanları daha az maliyetle soğutmak amacıyla üretilen bu ürünler kullanılacakları alana göre kendilerine özel özelliklere de sahip olabilirler. Fabrika soğutucusu fanlar ve atölye soğutucusu fanlar kendilerine has özelliklere sahip olan fakat aynı zamanda birbirine benzeyen ürünlerdir. Ürünler arasındaki bu farklılıklar hava debisi, su kapasitesi ve hava kurutma gibi bölümlerde olabilir. Atölye soğutucuları, fabrika soğutuculardan ayıran en temel özellikleri daha küçük bir alan hitap etmeleridir. Bu bağlamda ebat boyları da daha düşük olur.

Atölye soğutucular genelde 250-300 m2’lik alanların soğutulmasında kullanılmaktadır. Fabrika soğutucularında ise bu rakam 650 m2’yi rahatlıkla geçmektedir. Bir endüstriyel atölye soğutucusu fabrikada kullanıldığı zaman yeterli verimi sağlayamaz. Bu sebeple enerji tasarrufu özelliği de aktif hâle gelemez. Bu durum soğutma maliyetinin artmasına ve en temel özelliğin ortadan kalkmasına neden olur. Bunun dışında fabrika soğutucularının daha estetik bir görüntüye sahip olduğunu söyleyebiliriz.