Yüksek Performans Evaporatif PED Çözümleri

Yüksek Performans Evaporatif PED Çözümleri

Evaporatif PED Sistemleri Nasıl Çalışır?

Dünya çapında soğutma sistemleri yüzyıllardır kullanılmaktadır. En basit soğutma sistemi ise suyun buharlaşmasıyla oluşan soğutma sistemidir. Sıcak hava ve suyun temas ettiği anlarda ise evaporatif soğutma gerçekleşmektedir. Su sıcak hava ile temas ettiği anda buharlaşırken havanın ısısı emilir ve sıcaklık düşürülür. Söz konusu sistemde amaç havanın olabildiği kadar soğutulmasını sağlamaktır. Bunun için hava olabildiği kadar su miktarı ile temas ettirilir. Evoparatif soğutucular soğutucu pedlere sahip ürünlerdir. Bu pedler ise geniş yüzeyli bir yapıya sahiptir. Soğutma işleminde ise öncelikle soğutucu ünitenin havuzundaki su selülozik peteklerin üzerine dağıtılır.  Bu işlem için küçük bir Sirkülasyon pompası kullanılmaktadır. Bu durum peteklerin sürekli olarak ıslak kalmasını sağlar.

Sıcak havanın cihazın içerisine emilme işlemi ise soğutucu cihazın fanı tarafından yapılır. Sıcak hava pedlerin içinden geçerken pedlerin üzerinden akan su ile temas etmektedir. Yani söz konusu soğutucular soğutma işlemlerini doğal yollarla yapmaktadırlar. İlgili işlemler sayesinde soğuk ve taze hava ile konforlu bir ortam oluşturulur. Bu hava zaman zaman ortamın basılmasına yol açar. Kanallar yoluyla ya da direkt olarak bu durum gerçekleşebilir. Soğutma sistemleri sayesinde sadece 1.5 KW ile 250 m2’lik bir alanı soğutmak mümkündür. Bu bağlamda KW derecesi arttıkça soğutulabilecek alanın da arttığını söyleyebiliriz. Evaporatif soğutucuları birbirinden ayıran en temel özelliklerinden biri ise bu durumdur. Sera ve mantarhane soğutucularının KW derecesi daha az olurken fabrika soğutucularında bu oran daha büyüktür.

Birbirinden Farklı Evaporatif Soğutucular

Evaporatif soğutucular farklı alanlar için birbirinden farklı özelliklerde tasarlanmış ürünlerdir. Bu ürünlerin üretimi Türkiye’de de yapılmaktadır. Üretimin doğrudan Türkiye’de yapılması ulaşım maliyetini azaltır. Söz konusu bu soğutucuları birbirinden ayıran özellikleri güçleri ve kapasiteleridir. Bu iki etken aynı zamanda ebat faktörünün de değişmesine yol açar. Atölye ve fabrika soğutucuları diğer soğutucu fanlarına nazaran daha büyük, daha fazla güç ve kapasiteye sahip ürünlerdir. Bu sebeple yıl içerisinde daha fazla bakım gerektirmektedirler. Fakat bu ürünlerin bakım masrafı oldukça düşüktür. Çünkü üretim düşük maliyet politikasıyla yapılmaktadır. Ayrıca bu modellerin garanti süresi de daha fazladır. Firmalar 10 yıla kadar garanti vermektedirler. Sera ve mantarhane soğutucuları ise fabrika soğutucularından çok daha sonra piyasaya çıkmış yeni ürünlerdir. Bu ürünlerin garanti süresi ve bakım masrafı da çok daha az olmaktadır. Ürün çeşitliğinin bu kadar çok olmasının nedeni ise müşteri talebidir. Özellikle Avrupa Birliği üyelerinde tarımsal faaliyetlerin daha modern bir hâl almasıyla beraber sera ve mantarhane gibi yerlerde de soğutucuların gerekli görüldüğünü söyleyebiliriz. AB bu bağlamda gerekli adımları atmış ve yeni üyelerde de bu şartları aramıştır.

Endüstriyel Evaporatif Soğutucu Klimalar

Endüstriyel sulu klimalar evlerde kullanılan fanlardan, klimalardan ve soğutuculardan farklı olarak geniş alanlarda kullanılmak üzere tasarlanmışlardır. Bu ürünler genel olarak fabrika, yemekhane ve spor salonu gibi yerlerde tercih edilir. Söz konusu ürünler monte işlemleri açısından da müşteriye çeşitli kolaylıklar sunmaktadır. Montaj duvarlara, camlara ve farklı alanlara yapılabilir. Yeni çıkan soğutucu fanlar eski fanlara nazaran daha büyük kapasiteye ve güçlendirilmiş özelliklere sahip olan ürünlerdir. Aynı özelliklerin güçlendirilerek uygulanması ya da yeni özelliklerin modellere yerleştirilmesi bu ürünlerin daha kullanışlı bir hâl almasını sağlar. Soğutma işlemleri için öncelikle su petek sisteminden geçmektedir. Buharlaşma gerçekleştikten sonra sistem ısıyı emmektedir. Bu sayede en sağlıklı haliyle soğutma gerçekleşmiş olur.