Tavuk Çiftliği Soğutma Ne Kadar Ekonomik Olabilir?

Tavuk Çiftliği Soğutucuları

Fanlar ve fan pedleri sayesinde tavuk çiftliği ve hayvan çiftliği gibi yerlerde verimliliği arttırabilirsiniz. Hava soğutucular geniş bir kullanım yelpazesine sahip ürünlerdir. Hayvan çiftliklerinde, tavuk çiftliklerinde, seralarda ve chiller gruplarında kullanılır. Tavuk çiftliklerini soğutabilmek için kullanılabilecek pek çok farklı model vardır. Bunlardan biri FANPED VITA Evaporatif Soğutucu Ped’dir. Söz konusu modellerin üretimi Türkiye’de yapılmaktadır. Üretim, endüstri lideri malzemelerle yapılır. Bu durumun amacı ise uzun ömürlü soğutma sağlamak istenmesidir.

Evapor Proto, tarım endüstrisi için özel olarak tasarlanmaktadır. Bu model tavuk çiftliği gibi mekânlarda verimliliğin artmasını sağlar. Kullanıcılara sağladığı bir diğer avantaj ise soğutma sistemi yenileme maliyetlerini düşürmesidir. İlgili modeller üretici firmalar tarafından zorlu şartlara dayanabilecek şekilde üretilmiştir. Uzun süreli kullanımda ya da aşırı sıcak ve aşırı soğuk ortamlarda herhangi bir sorun olmadan kullanılmaya devam edebilir. Söz konusu model en çok hayvan çiftliklerinde ve tavuk çiftliklerinde kullanılmaktadır.

Tavuk Çiftliği Soğutma Maliyeti

Tavuk çiftliği soğutma işlemlerinde kullanılan bir diğer model ise SPRINGDAY 5090 Evaporatif Soğutucu Pad’dir. Bu ürünün kullanıcılara kolaylık sağladığı en önemli alan tavuk çiftlikleridir. Burada unutulmaması gereken en önemli noktalardan biri ise evaporatif klimaların sadece endüstriyel ve mobil ürünlerde kullanılabileceğidir. Modelin sahip olduğu bölümler ise su haznesi, kuru hava, su dağıtıcı ve temiz ferahlatıcı havadır. Temiz ferahlatıcı hava 23 derece açıya sahiptir. Söz konusu modeller tavuk çiftliği soğutma maliyetlerinin çok daha düşük seviyelere inmesini sağlar. Bu durum en başta enerji verimliliğinin sağlanmasıyla gerçekleşmektedir. Bunun dışında verimin artması ve %100 temiz hava garantisi de maliyeti azaltan etkenler arasında yer almaktadır. İlgili ürünlerin kurulumu pratik, hızlı ve modüler bir şekilde gerçekleşmektedir.

Renk tercihi ise ikiye ayrılırken kullanıcılar isteklerine göre yeşil ya da kahverengi renkleri tercih edebilirler. Ürünün verimliliği oldukça yüksek seviyelerdeyken aynı şekilde su tutma kapasitesi de oldukça yüksektir. Oluş açısı ise 45-45’dir. Tavuk çiftliklerini soğutmak amacıyla kullanılan ürünlerin özellikleri hemen hemen birbirleriyle aynıdır. Sadece bir takım teknik özelliklerinde değişiklik söz konusu olmaktadır.

Tavuk Çiftliği Soğutucu Fanları ve Özellikleri

Tavuk çiftliği soğutucuları ve fanları yüksek sıcaklık seviyesine sahip yerlerde ısının normal seviyelere düşmesini ve verimliliğin artmasını sağlar. Bu işlem pad uygulamalarıyla birlikte hava tahliyesi gerçekleştirilerek yapılır. Söz konusu işlemler en başta verimliliği arttırmakta ve kullanıcıların enerji tasarrufundan faydalanmalarını sağlamaktadır. Ürünün müşteriye sunduğu bir diğer avantaj ise ortamı temizleme özelliğidir. Aynı zamanda düşük enerji tüketimi özelliğiyle mali açıdan kolaylık sağlamaktadır. Ürünün kurulumu oldukça kolay ve hızlı bir şekilde herkes tarafından yapılabilir. Söz konusu model 0.37 KW güce sahiptir. Kapasitesi ise 15.000 m3/s’dir. Bu oranlar soğutucular için oldukça yüksek seviyelerdir.

Daha düşük kapasiteye ve güç oranlarına sahip soğutucular olduğu gibi çok daha güçlü soğutucularda bulunmaktadır. Ürünün devir hızı 1400 d/dk olarak belirlenmişken voltajı ise 220 V/ 50 Hz’dir. Bu modellerin ebatları da aynı şekilde değişebilirken örnek ebat boyu 620x620x400 mm’dir. Daha büyük modellerin ebatları ise 1400x1400x1400 mm’ye kadar çıkabilmektedir. Devir hızı yine aynı olurken voltaj gücü ise 380 V/ 50 Hz’ye kadar çıkabilir. Ebat boyu daha büyük olan ürünlerin kapasiteleri ve güçleri de daha yüksek seviyelerde olmaktadır. Bu duruma bir örnek olarak SPRINGDAY STF440 Fan modelinin 1.1 KW güce sahip olduğunu söyleyebiliriz.