Evaporatif PED Çözümünün Önemi

Neden Evaporatif PEDLERİ Tercih Etmelisiniz?

Evaporatif PEDLER diğer soğutucu sistemlerine nazaran daha kullanışlı ürünlerdir. Bu sistemleri diğer ürünlerden ayıran en temel özellikleri ise mali açıdan müşteriye kolaylık sunmalarıdır. Ürünler az bakım gerektirecek ve ekonomik kolaylık sağlayacak şekilde tasarlanmaktadır. Bu bağlamda üretim işlenmemiş ham maddeden yapılır. Ayrıca endüstri lideri malzemeler de aynı şekilde üretimde tercih edilmektedir. Yani ürünler ekonomik olduğu için kalitesiz malzemeler kullanıldığı gibi bir düşünce oluşması yanlıştır. Evaporatif PED soğutucu fan üretimi yapan firmalar hem uygun fiyatlı hem de kaliteli ürün üretimi yaparlar. Evaporatif PED soğutucularının birinci amacı verimliliği arttırmaktır.

Örnek olarak bu ürünler seralarda ve mantarhanelerde kullanıldığı zaman ortaya çıkacak ürünlerin veriminin ve tazeliğinin artmasını sağlamaktadır. Sıcaklık yüksek seviyelere ulaştığı zaman aktif hale gelen bu fanlar havanın tahliyesinde kullanılabilir. Fabrika ve atölye gibi büyük üretim tesisleri için tasarlanmış olan fanlar aynı anda üç farklı bölgeye temiz hava verebilirler. Ürün bulunduğu konuma göre yanlarına ve ön tarafında temiz havayı ulaştırır. Eğer istenirse bütün hava tek bir tarafa iletilebilir. Bu durum genellikle sera ve mantarhane gibi daha küçük üretim yerlerinde geçerli olmaktadır. Bu iki mekânı fabrikalardan ayıran farklı bir özellikleri ise bu alanlarda tarımsal üretim yapılmasıdır. Tarımsal üretim bölgelerinde gerekli olan soğutma işlemleri tek bir bölgede uygulanabilir. Fakat genellikle fabrika gibi yerlerde aynı anda birkaç bölgeye temiz ve soğuk hava gerekmektedir. Bu sebeple fabrikalara özel üretilen soğutucu fanlar aynı anda üç bölgeye hava ulaştırabilecek şekilde tasarlanır.

Evaporatif Fanların Ortak Özellikleri

Evaporatif fanların birbirine benzeyen pek çok özellikleri vardır. Bu özelliklerden biri ortamı temizleme özelliğidir. Fanlar sahip oldukları sistemler sayesinde ortamdaki kötü havayı tahliye eder ve yerine temiz ve soğuk bir hava iletirler. Soğutucu fanların üretiminde kullanılan bütün sistemler patentli sistemlerdir. Fanların uzun yıllar kullanılabilmesini sağlayan özelliklerinden biri aşırı yük ve aşırı sıcaklık gibi durumlara karşı koruma altında olmalarıdır. Fan uzun süre boyunca aralıksız çalıştığı zaman kendini otomatik korumaya almakta ve cihazın ısınmasını engellemektedir. Evaporatif fanlar arasında ortak olan özelliklerden biri ise düşük enerji tüketimi özelliğidir.

Söz konusu fanlar en az %90 enerji tasarrufu sağlarlar. Bu oran bazı fanlarda %100 seviyesine kadar çıkabilmektedir. Enerji tasarrufunun sağlanması mali açıdan kullanıcılara kolaylık sağlayan başka bir etkendir. Fanlar arasında ortak olan son özellik ise hızlı ve kolay kurulum özelliğidir. Fakat endüstriyel alanlarda kullanılacak olan fanların servis tarafından monte edilmesi gerekir. Diğer modeller müşteriler tarafından monte edilebilse de en iyisi servis desteği almaktır. Bu durum sonradan oluşabilecek sorunların önüne geçer.

Evaporatif Fanların Gücü ve Kapasitesi

Evaporatif fanların sahip olduğu güç ve kapasitesi ebat boyu ile doğru orantılıdır. Fanın sahip olduğu güç arttıkça boyutlarında da artış yaşanmaktadır. Fanların işleyişi açısından en önemli olan özelliklerinden biri ise motor gücüdür. Endüstriyel ve yeni sürüm fanların motor gücü daha yüksek olmaktadır. Voltaj gücü ise hemen hemen bütün fanlarda aynıdır. Yani bu konuda ürünün ne kadar büyük olduğunun ya da nerede kullanılacağının bir önemi yoktur.

Voltaj gücü neredeyse bütün fanlarda 380 V/ 50 Hz’dir. Kullanılan hız sürücüler ise firmadan firmaya göre değişkenlik gösterebilse de genel olarak Invterter sürücüler tercih edilir. Tank kapasitesi ve ağırlık gibi etkenlerde aynı şekilde ürünün kullanılacağı yere göre değişebilir.