Her Ebatta Endüstriyel Soğutucuya Uygun Fan Sistemleri

Fan Sistemleri Nelerdir?

Endüstriyel soğutucuların soğutma işlemini en iyi şekilde yapabilmesi için kullanılan birkaç tane sistem vardır. Bu sistemler üretici firmaların tamamı tarafından kullanılır. Kalitesiz sistemleri tercih eden firmaların ürünleri çok uzun ömürlü değildir. Bu ürünler Çin malı tarzında kalitesiz ürünlerdir. Kaliteli ve patentli sistemleri tercih eden firmaların ürünleri ise çok daha uzun ömürlüdür. Bu ürünler gerekli bakımları yapıldıktan sonra ömür boyu kullanılabilir. Endüstriyel fan soğutucularında kullanılan sistemlerden biri patentli petek temizleme sistemidir. İlgili sistem fanın uzun ömürlü olması açısından çok önemlidir. Peteklerin her daim temiz tutulması kusursuz kullanım açısından çok önemlidir. Temiz hava istenilen ortama petek üzerinden iletildiği için petek yeteri kadar temiz olmadığı zaman cihazdan istenilen verim alınamaz. Cihazdan yeterli verim alınamaması kullanıldığı ortamı da doğrudan etkiler.

Örnek olarak eğer ürün sera ve mantarhane gibi tarımsal üretim yapılan yerlerde kullanılıyorsa yeterli verim alınamadığı zaman ürünlerin de verimi düşmektedir. Endüstriyel fan soğutucularında kullanılan farklı bir model ise patentli tahliye sistemidir. Bu sistem ortamdaki kötü havanın temizlenerek yerine temiz ve soğuk bir hava iletilmesini sağlar. Soğutucuların yaptığı en önemli işlemlerden biri tahliye işlemidir. Tahliye yapılmadan ortamın yeteri kadar temizlendiğini söylemek mümkün değildir. Tahliye sistemleri açısından önemli olan konulardan biri de sistemin patentli olmasıdır. Bir firma patentsiz sistem kullandığı zaman suç işlemiş olmaktadır. Bu suçun cezası bazı zamanlarda para cezası olurken bazı zamanlarda da hapis cezasına kadar çıkmaktadır.

Endüstriyel Soğutucularda Kullanılan Sistemler ve Merkezler

Endüstriyel hava soğutucularında kullanılan farklı bir sistem ise sıcaklık ve nem kontrol sistemidir. Bu sistem endüstriyel soğutucuların yapı taşlarından biridir. İlgili sistem endüstriyel soğutucuların dışında ev tipi soğutucularda da kullanılmaktadır. Fakat sistemin birebir aynısı değil daha basit ve daha küçük bir hali tercih edilir. Ancak yine de sistemin bu hali için patent almak gerekmektedir. Sıcaklık ve nem kontrol sistemi endüstriyel fanın aşırı ısıya maruz kaldığı zaman otomatik olarak durmasını sağlar.

Nem kontrol sistemi de aynı şekilde cihazın aşırı neme maruz kalmasını engeller. Cihaza uygun ölçülerde nem girmesini sağlayarak bu giren nemi temiz havaya dönüştürür. Elektronik sürücü kontrol merkezinin ise sistemin beyni olduğunu söyleyebiliriz. Sistem buradan yönetilir ve sık sık kontrollere uğrar. Bu kontroller sonucunda bir hata olduğu tespit edilirse gerekli adımlar atılır ve sorun çözülür.

Endüstriyel Soğutucularda Kullanılan Paneller

Endüstriyel soğutucu fanlarda kullanılan panellerden biri dokunmatik LCD kontrol panelidir. Bu panellerin dokunmatik olması kullanıcılar için çok büyük kolaylıktır. Soğutucu fanların müşteriye sunduğu en büyük kolaylıklardan biri montaj konusuyla ilgilidir. Ürünün montajı tavan, cam ve duvar gibi her yere yapılabilmektedir. Ürünün montaj edildiği yer üfleme işlemlerine engel olmaz. Üfleme yan, üst ve alt taraflara yapılabilir. Evaporatif soğutucu üretimi yapan firmaların müşteriye sunduğu garantilerden biri işletme içerisine su akıtmama garantisidir. Fanların sahip olduğu su tankları sağlam yapıda ürünlerdir.

Bu tanklar bünyelerine giren suyu soğuk havaya dönüştürür ve istenilen ortama iletir. Cihaz sadece soğuk ve temiz hava aktarımı yapmaz aynı zamanda ortamdaki kirli havayı da temizler. Zaten ortamdaki kirli hava tahliye edilmezse ortama temiz hava aktarılmasının bir manası yoktur. Modeller geri dönüşümsüz bir yapıya sahiptir. Çünkü ürünler işlenmemiş ham maddeden üretilmektedir. Modellerin hava debisinin yüksek olması kullanım alanının daha geniş olmasını sağlar.