Cafelerde İç ve Dış Mekânlar Nasıl Soğutulur?

Cafelerde Kullanılan Soğutucu Modelleri

Cafelerde soğutma işlemlerini yapabilmek için tasarlanmış onlarca evaporatif fan vardır. Bu fanlar endüstriyel fanlar kadar büyük olmasalar da ev tipi fanlardan daha büyük bir yapıya sahiptirler. Fanların soğutabilecekleri alanlar cafe, restoran, otel, bahçe, spor salonu, yazlık ve ofistir. Yani kısacası söz konusu ürünle uygun m2’lerdeki açık ve kapalı bütün alanlar soğutulabilir. Bu fanlar sektördeki diğer fanlara nazaran daha uygun fiyatlarla soğutma yapmaktadırlar. Ayrıca %90 daha az enerji tüketimi sayesinde tasarruflu bir şekilde soğutma yapılabilir. Cihazdan ortama aktarılan hava %100 temiz havadır. Bunun için öncelikle gerekli tahliye işlemleri yapılır. Cafedeki kirli ve kötü hava temizlenerek yerine soğuk ve temiz hava iletilir.

Söz konusu cihaz büyük alanları rahatlıkla soğutmaktadır. Fakat endüstriyel fanların yapabildiği gibi 600 m2’lik alanları soğutması mümkün değildir. Bu bağlamda fiyatlar endüstriyel cihaz fiyatlarından çok daha düşük olmaktadır. Üretici firmalar bu tarz fanların üretimini %100 sağlık politikasıyla beraber yaparlar. Yani ortama aktarılacak olan havanın %100 temiz olması için büyük bir önem gösterilir. Bu sebeple en yeni ve en iyi sistemlerin kullanılması gerekir. Renk tercihi ise müşterinin talebine göre değişebilir. Bu cihazların üretimi için belirlenmiş sabit renkler yoktur. Belli başlı renklerin dışında hemen hemen bütün renklerde üretim yapılmaya çalışılır. Bahsi geçen cihazların fiyatları sahip oldukları özelliklere göre değişkenlik gösterse de genel olarak 13.000 TL seviyesinden satışa sunulduğunu söyleyebiliriz.

Cafelerde Soğutma İşlemleri Nasıl Yapılır?

Cafelerde kullanılan soğutucu fanların sahip olduğu birkaç tane bölüm vardır. Bunlardan bazıları su haznesi, su dağıtıcı ve kuru hava gibi bölümlerdir. Soğutma işlemleri için öncelikle dağıtıcıya su eklenir. Sonrasında 40 derecelik kuru havada buharlaşan su, su haznesine aktarılır. Son olarak 23 derece açıyla beraber hava pervaneden dışarı aktarılır. Bu cihazlar endüstriyel cihazlardan çok daha farklı olarak farklı debilere, güçlere ve kapasitelere sahiptirler. Örnek olarak endüstriyel soğutucularda hava debisi ortalama 40.000 m3/ h olurken cafe tarzı yerlerde kullanılan soğutucuların debisi 8000 m3/ h civarındadır. Bu oran 10.000’i aşabildiği gibi daha düşük seviyelere de inebilir.

Endüstriyel soğutucu fanlarda motor gücü genelde 3 KW olurken bu cihazlarda motor gücü 380 W seviyesindedir. Aynı şekilde söz konusu ürünlerin voltaj seviyesi de cafelere uygun olacak şekilde daha düşük seviyelerde belirlenmiştir. Fabrika soğutucularında 380 V/ 50 Hz seviyelerinde olan bu oran cafe fanlarında 220 V/ 50 Hz seviyesindedir. Hız sürücüsü diğer modellerle aynı olan bu model için firmanın belirlediği sürücü Invterter’dir. Söz konusu ürünü endüstriyel soğutuculardan ayıran farklı bir özelliği ise tank kapasitesinin daha büyük olmasıdır. Diğer modellerde tank kapasitesi 40 litre civarında değişirken bu üründe kapasite 100 litreye kadar çıkmaktadır.

Cafelerde Ne Tür Soğutucular Kullanılır?

Cafelerde kullanılan soğutucu fanları endüstriyel fanlardan ayıran pek çok özellikleri vardır. Bu özelliklerden biri hızla alakalıdır. Söz konusu modellerde hız 3 farklı hız/ kumanda şeklindedir. Yani endüstriyel cihazlarda olan hızın dörtte biri kullanılmaktadır.

Gürültüsü ise insanları rahatsız etmeyecek bir oran olan 62 desibeldir. Söz konusu bu modellerin ebat boyu ise genel olarak 850x1400x480 mm’dir. Cafeler için uygun olan soğutucu fanların ağırlığı ise endüstriyel soğutuculardan çok daha düşüktür. Bu fanların ağırlığı 30 kg ile 50 kg arasında değişirken diğer modellerde bu oran 100 kilodan fazladır.