Suyla Çalışan Klima Fiyatları

Sulu klimalar son dönemlerde daha sık tercih edildikleri için sık sık evaporatif tanımıyla karşı karşıya kalıyoruz. Bu tanım suyun buharlaştırılması mantığıyla işleyen ve bu sayede ortamdaki havanın soğumasını amaçlayan sistem için kullanılır. Normal şartlarda iklimlendirme yaparken kullanılan klimalardan teknik açıdan farklı bir çalışma prensibine sahiptir. Çok daha verimli ve hissedilir bir iklimlendirme bu noktada mümkün olmaktadır. Bu yüzden de sulu soğutucular günümüzde en çok tercih edilen alternatifler arasına girmiştir.

Sağlıklı hava soğutucu olarak anıldığından dolayı kapalı ortamlarda daha konforlu bir iklimlendirme için en önemli seçeneğe dönüşür. Aynı zamanda fiyatları açısından incelendiğinde de her bütçeye yönelik bir seçim yapılabilmektedir. Yine de standart klimalara kıyasla daha büyük ve yüksek fiyatlarla temin edildiğinden endüstriyel kullanımı çok daha yaygınlaşmış durumdadır. Hastaneler, okullar, camiler, fabrika ve tesislerde gördüğümüz iklimlendirme çalışmaları evaporatif soğutucular için bir örnektir.

Sulu Klimalar Nasıl Çalışır?

Sulu klimaların çalışma prensibi temelde ortamda bulunan havanın ısı değerini suyun buharlaşmasıyla düşürmeyi kapsar. Bu noktada split klimalar ile arasında teknik anlamda ciddi bir fark vardır. Evaporatif klimalarda içeride yer alan soğutma pedlerine düzenli bir su akışı gerçekleşir. Bu akış sayesinde ise bu pedlerin ıslak kalması sağlanmaktadır. Islanmış olan pedlere ise fan yardımıyla içerideki hava alınır. Sıcak hava dalgası ıslak pedlere çarpar ve nemlenmiş olan pedlerden geçirerek tekrardan ortama geri salınır. Islanmış olan pedlerden geçerken sıcak hava belli bir düzeyde buharlaşarak ısı değerini kaybeder.

Sonucunda da soğutulmuş olarak tekrardan fan yardımıyla ortama geri salındığı için iklimlendirme başarılı bir biçimde sağlanmış olur. Inventer klimalar gibi sürekli olarak çalışabilecek potansiyele sahiptirler. Dolayısıyla tesisler ve sürekli açık mekânlarda oldukça verimlidir. Standart klimalarda havanın kuruması, sürekli olarak taze havayla ortam havasının değiştirilmesi gerektiğine şahit olabiliriz. Oysa Evaporatif klimalarda böyle bir süreç yaşanmaz. Zaten klimanın içerideki havayı dışarıdaki havayla değiştirmesi sebebiyle içeride her zaman sağlıklı bir hava akışı sağlanabilir.

Sulu Klimalar Neden Tercih Edilir?

Salon klimaları ile kıyaslandığında ortalama olarak daha geniş bir alanı soğutabildiği için çok büyük alanlarda işlevsel sonuçlar verir. Haliyle alan genişse ortak çözüm yolunun evaporatif soğutucular olduğu söylenebilir. Bunun haricinde tabii ki sağlık boyutu es geçilemez. Özellikle klimalı ortamlarda çalışmak insanların konfor alanlarını kısıtlayabiliyor. Bunu en sağlıklı koşullarda sağlayabilmek adına da sulu soğutma sistemleri tercih ediliyor.

Az elektrik tüketimi ile en yüksek verime ulaşmak için günümüz teknolojisi kullanılabiliyor. Bu sayede elektrik sarfiyatı minimum düzeye gelirken, ortam iklimlendirme için de en iyi sonuçları alabiliyoruz. Bunu daha iyi bir sonuç almanın haricinde daha sağlıklı, temiz ve sürdürülebilir bir biçimde temin edebiliyor olmamız tercih sebepleri arasında yer alabiliyor.

Technology vector created by upklyak – www.freepik.com
Water vector created by upklyak – www.freepik.com