Sulu Soğutucu Fiyatları

Sulu Soğutucu Fiyatları

İklimlendirme yapmak için günümüzde tercih edebileceğimiz pek çok cihaz türü var. Split klimalar artık her evde görmeye başladığımız ürünler iken daha büyük alanlarda ve kullanılmak istenilen her noktada sulu soğutma sistemlerine rastlayabiliyoruz. Bunu tercih etmek için pek çok sebebimiz olduğu gibi kişisel konfor beklentisinden dolayı da tercih edilebileceğini vurgulamak gerekiyor. Özellikle sulu soğutucular artık herkesin kabul ettiği en iyi iklimlendirme cihazları arasında yerini almaya başladı.

Çünkü klimalı ortamlarda çalışmak her ne kadar konforlu olarak görülse de uzun süre maruz kalındığında hem sağlık hem de konfor açısından çeşitli handikaplar yaratabiliyor. Bunları ortadan kaldıran sistem ise evaporatif soğutma sistemleri oluyor. Bildiğiniz üzere farklı klima modelleri birbirinden bir hayli değişik çalışma prensiplerine dayanabiliyor. Bu sistemde de havadaki ısı değerini suyun buharlaşması mantığıyla düşüren bir yapıdan söz edebiliriz. Sulu klimalar bu yönden hem sağlıklı hem de ekonomik çözümler sunabiliyor.

Sulu Soğutucular Ne Kadar Sağlıklı?

Bir ortamda daha sağlıklı bir iklimlendirme yapmayı amaçlıyorsak önceliklerimiz tabii ki rahatsız edici unsurları ortadan kaldırmaktır. Su bazlı olan soğutma sistemlerinde havada belirli bir süre sonra yaşanan kuruluk hissi, havalandırma gereksinimi ve kalitesiz hava sirkülasyonu sorunları yaşanmaz. Aksine salon klimaları belli aralıklarla içerideki havayı tazelemenizi mecburi kılarken, evaporatif soğutucuların ise tamamı zaten çalışırken bunu yapmaktadır.

Fanlar yardımıyla alınan hava hali hazırda yüksek ısı değerine sahiptir ve bu ısıyı düşürmek için sürekli olarak su pompalayan bir motoru bulunur. Soğutucu içerisinde yer alan pedler ise bu sayede ıslanarak sürekli olarak gelen hava akışının içerisinden geçmesini sağlayarak suyun buharlaşmasına olanak tanır. Tabii ki bu durum çok hızlı gerçekleşir ve pedlerin içerisinden geçen hava akımının ısı kaybetmesine yol açar. Böylece dış ortama yine ısısı düştüğü için soğuk hava akışı verilir. Sağlıklı hava soğutucu denildiğinde herkesin favorisi olması bundan kaynaklanmaktadır.

Sulu Soğutucular Nerelerde Kullanılabilir?

Evaporatif soğutucular hemen hemen her yerde kullanılabiliyor olsalar da endüstriyel kullanımı daha yoğundur. Daha büyük sistemler olarak çok büyük alanlarda etkin bir iklimlendirme yapmayı mümkün kılarlar. Ki gün içerisinde gözlemleyebileceğiniz pek çok işyeri ve tesiste de bu sistemin var olduğunu söyleyebiliriz. Inverter klimalar daire gibi küçük hacimli kapalı alanlar için uygunken, sulu soğutucularda daha büyük hacimli alanlarda kullanıldığına şahit olabiliyoruz.

Az yakan klima arayışında performans ve randıman önemli kriterlerdir. Çünkü alana göre yeterli olacak sistemler tercih edilmelidir. İşte bu yüzden gerek performansın yüksek oluşu gerekse az elektrik tüketimi kullanıcılar için bir avantaja dönüşebilir. Bu yüzden seralarda, tavuk çiftliklerinde, fabrika, tesis, atölye ve mantarhane gibi büyük işletmelerde sık sık tercih edilmektedir. Kullanıcıya daha konforlu bir hava akışı sağlaması, daha kaliteli bir iklimlendirmeyi çok daha uygun fiyatlarla sağlaması dikkat çekmektedir.

Water vector created by upklyak – www.freepik.com