En Uygun Klima Fiyatları

En Uygun Klima Fiyatları

Klima ile bir ortamı iklimlendirmek pek çok açıdan avantajlıdır. Daha kaliteli bir hava sirkülasyonu sağlandığı gibi güncel teknolojiyle birlikte hem soğutma hem de ısınma istenilen düzeyde gerçekleşebilir. Tabii ki bunun için hangi klima tipini tercih edeceğinizden kullanacağınız amaca kadar uzanan pek çok kriter hakkında fikir sahibi olmak gerekiyor. Çünkü sağlıklı hava soğutucu tercih ederken fiyat haricinde de diğer kıstasları göz önünde bulundurmak zorundayız.

Uygun fiyatlarla karşımıza çıktığında çok makul gözüken klimaların en önemli noktalarından birisi enerji tüketimidir. Eğer ucuz fiyata klima almak üzereyseniz bu konuyu göz önünde bulundurmanızda fayda var. Çünkü enerji sınıflandırması çok düşük olan klimalarda yüksek elektrik sarfiyatı nedeniyle yüklü faturalar ödenebilir. Bunun için en düşük seçimler dahi soğutma için A+, ısınma içinse A sınıfı içerisinden yapılmalıdır. Keza az elektrik tüketimi size ay sonunda fatura olarak kullandığınız dönem boyunca kazandıracaktır.

Klima BTU Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Klimalarla ilgili en büyük yanılgılardan birisi ise her iklimlendirme için aynı klimanın tercih edilmesidir. Mevcut bir noktada işlevsel olarak kullanılan klima sizin kullanacağınız noktada işlevsel olmayabilir. Çünkü duvarlar, odanın yapısı, yükseklik ve metrekare gibi pek çok kıstasa göre en uygun klima seçilmelidir. Ayrıca az yakan klima modelleriyle çok daha sağlıklı bir iklimlendirmeyi daha uygun fiyatlar dahilinde yapabilmeniz mümkün olacaktır. Bunun yolu ise BTU hesaplamasından geçer.

Alacağınız ortamı sağlıklı koşullarda ve dilediğiniz konfor çizgisinde ısıtmak ya da soğutmak istiyorsanız klima BTU hesaplama çizelgesine göz atmalısınız. Bu çizelgenin gayet basit bir kullanılış formu vardır. Kullanılacak alanın metrekaresi baz alınır ve bu metrekare toplamı 2,2 ile bölünür. Elde edilen sonuç ise 1.000 ile çarpıldığında karşınıza çıkacak sayı sizin klima için ihtiyaç duyacağınız BTU miktarıdır. 30 metrekare bir alan için 13.000 BTU üzeri bir klimaya ihtiyaç duyulmaktadır.

Uygun Fiyatlı Klima Modelleri

Klima seçerken dikkat edilecekler arasında BTU hesaplama, enerji sarfiyatı, fiyatı gibi detaylar olduğu gibi klima tipi de önemli bir unsurdur. Hepimizin en çok karşılaştığı ve hali hazırda Türkiye’de en çok tercih edilen klimalar duvar tipi olanlardır. Bu modeller split klimalar olarak geçmektedir. Genellikle ılıman iklimlerde hem soğutma hem de ısınma için kullanıldığı ve sürekli olarak aktif kaldığı için inventer klimalar tavsiye edilmektedir.

Ayrıca daha geniş alanlar söz konusu ise kesinlikle salon klimaları ön plana çıkar. Daha büyük bir motor ve hacimle birlikte daha kaliteli bir iklimlendirme bu sayede mümkün olmaktadır. Enerji sarfiyatı daha düşük olan, yüksek garanti ve servis koşullarını sunabilen klimalar en doğru seçimi yapmanız için size yol gösterici olacaktır. Zira fiyatları tek başına değerlendirdiğiniz zaman gerek fatura tutarı gerekse servis ve garanti noktasında sorun yaşama riski doğabilir.

Background photo created by freepik – www.freepik.com
Technology vector created by upklyak – www.freepik.com