En Az Tüketen Klimalar

En Az Tüketen Klimalar

Evde, işyerinde, kapalı ve açık alanlarda dahi iklimlendirme yapmamızı sağlayan klimalar konforu arttıran en önemli cihazlar arasında yer alıyor. Bu yüzden çok fazla tercih edilmesi gayet normalleşirken klima seçimi yaparken ne gibi faktörlere dikkat edilmesi gerektiği önem kazanıyor. Çünkü yalnızca fiyat ve BTU üzerinde bir seçim yapıldığına sıklıkla şahit olabiliyoruz. Ancak bu doğru cihazı seçmeniz ve randıman almanız için yeterli bir kıstas değil. En basit örnekle az yakan klima almak bile size en az fiyatı kadar kazançlı bir alışveriş sağlayabilir.

Günümüzde elektronik eşyaların tamamında enerji tasarrufu için bazı standartlar uygulanıyor. Bu standartlar içinse bazı enerji sınıfları doğmuş durumda. Tüm beyaz eşyalarda olduğu gibi klimalarda da az elektrik tüketimi ilk baz alınan noktalardan birisidir. Ki çoğu zaman çalışan ve hatta bazı bölgelerde hiç durmadan çalışan bir cihaz olarak kullanıldığını hesaba kattığımızda elektrik sarfiyatı en önemli tercih faktörü dahi olabilir.

Az Elektrik Tüketimi Klimada Neden Önemli?

Elektrik tüketimi tüm cihazlarda doğal olarak yüksek faturalandırmalara sebep olur. Aynı şekilde kullandığınız cihazın performansı da bu noktada ödeyeceğiniz fatura üzerinde bir etken olabilir. Örneğin split klimalar hepimizin bildiği ve evlerde sık sık gördüğümüz duvar tipi klimalardır. Belli bir BTU seviyesine kadar dış motorlara sahiptirler. Dolayısıyla inventer klimalar arasında da görmemize rağmen yalnızca belirli bir metrekareye kadar tercih edilebilirler.

Eğer büyük bir alanı küçük hacimli bir klimayla serinletmeye ya da ısıtmaya çalışıyorsanız klimanız maksimum performansta çalışacak fakat alacağınız verim minimum olacaktır. Daha büyük alanlar için salon klimaları daha uygun bir seçeneğe dönüşür. Çünkü bu sayede daha yüksek BTU değerleriyle metrekare artsa dahi en verimli şekilde iklimlendirme yapılabilmesi mümkün hale gelecektir. Günümüzde havayı değiştiren, hava temizliği ya da koku özelliği olan klima modellerine dahi rastlamak mümkündür. Ki sağlıklı hava soğutucu tercihinizi yaparken bu gibi faktörlere göre de karar verebilirsiniz.

Klima Seçimi Yaparken Enerji Sınıfı

Enerji sınıfları tüm beyaz eşyalar gibi klimalarda da ilk bakılması gereken noktalardan birisidir. Daha düşük enerji tüketimi ile fatura tutarlarını aşağıya çekmesi bu gibi sürekli çalışan cihazlarda önem arz eder. Dolayısıyla ilk etapta klima fiyatları daha iyi enerji sınıfları için daha fazla gibi görünse de uzun vadede kâr getireceği aşikârdır.

Bunu daha iyi anlamak için az yakan klimalar arasında bulunan A+++ enerji sınıfı ile diğerlerini kıyaslayalım. A+++ için mevsimsel enerji verimliliği olan SEER 8,50 dolaylarında iken, mevsimsel performans katsayısı olan SCOP ise 5,10 seviyelerindedir. Bu oranları A+ için göz önüne aldığımızda SEER seviyesini 5,60 ile 6,10 arası, SCOP seviyesini ise 4,00 ile 4,60 arası olarak görüyoruz. D enerji sınıfında ise SEER oranları 3,60 ile 4,10 arası iken, SCOP oranları 2,50 ile 2,80 arasında seyrediyor.

Background photo created by www.slon.pics – www.freepik.com