En Ucuz Klima Fiyatları

En Ucuz Klima Fiyatları

İklimlendirme için klima tercihi yapmanız gerektiğinde en önemli kriterlerden birisinin fiyatlar olacağı aşikâr. Fakat ucuz fiyatları ile size cazip gelen klimaları tercih etmeden önce bazı temel standartları baz almanız gerekecektir. Örneğin az yakan klima almak daha ucuz bir klima almaktan daha hesaplı olacağı için uzun vadede sizi kârlı çıkarabilir. Tabii ki burada klima seçimlerinde baz alınacak iki ana unsur olarak fiyat ve enerji sarfiyatı ön planda olsa da pek çok ayrıntı sizin için belirleyici unsura dönüşebilir.

Az elektrik tüketimi kesinlikle maddi anlamda dikkat etmeniz gereken bir kriterdir. Ki genellikle klimalar için şöyle bir standarttan söz edilebilir. Daha uygun fiyatlı klimalar enerji sarfiyatı yüksek olduğu için daha fazla tüketim gerçekleşir. Bu durumda da uzun vadede daha yüksek faturalar ödemeniz kaçınılmaz olur. Oysa daha yüksek fiyatlarına rağmen daha az enerji tüketen klimalar sizi faturalar konusunda ferahlatacak ve uzun vadede daha uygun bir kullanıma erişmenizi sağlayabilir. Geleneksel klimalara alternatif olarak evaporatif hava soğutucular da yaşam alanlarının serinletilmesi için tercih edilebilir. Havayı su ile soğutmaları nedeniyle klimalar gibi kuru hava problemi olmadığından hem havanız sağlıklı olur hem de enerji tüketimleri inverter klimalarla bile karşılaştırılamayacak kadar düşüktür.

Klima Fiyatlarında Neye Dikkat Edilir?

Klima seçimi için önemli olan noktalar arasında kullanım amacınız, kullanım alanınız ve klimaların teknik özellikleri de önemli kıstaslar olarak düşünülebilir.

Klima Tipini Belirlemek

Klimalar ana kategori olarak üç grupta toplanabilir. Split klimalar hepimizin ilk aklına gelen duvar tipi klimalardır. Ayrıca salon klimaları ve mobil klimalar tercih edilebilir. Bu alanın büyüklüğü, kullanım amacınız gibi faktörlere göre belirlenmelidir.

Inverter Klima Seçeneği

Yalnızca soğutma amaçlı alınan klimaların haricinde aynı zamanda sürekli kullanılan ve ısınma ihtiyaçlarında da iklimlendirme çözümü sunan klimalar vardır. Inventer klimalar işte bu noktada büyük bir avantaj sağlarlar.

Enerji Sarfiyatı

Cihazlar ne kadar az elektrik sarfiyatı yaparsa o kadar uygun faturalarla karşılaşırsınız. Bu yüzden A++ ya da A+++ gibi simgeler daha yüksek fiyatlarla satışa sunulsa da uzun vadede kazançlı çıkmanızı sağlar.

BTU Hesaplama

BTU bir noktada klima kapasitesini belirleyen tanımdır. Klima alanı hesaplama içinse metrekare toplamı 2,2’ye bölünerek 1.000 ile çarpılmaktadır. Kabaca 20 metrekarelik bir oda için 9.000 BTU üzerinde bir klimaya ihtiyacınız olacaktır.

Klima Alırken Enerji Sarfiyatının Önemi

Tabii ki sağlıklı hava soğutucu tercihinizi yaparken ses seviyesi, filtreleme seçenekleri, koku ve hava temizleme özelliği gibi pek çok farklı standart sizin için tercih sebebi olabilir. Çünkü bulunduğunuz ortamda havanın daha kaliteli olmasını sağlayan bu iklimlendirme cihazları sağlığınızı olumsuz yönde etkilememelidir.

Klima alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında enerji sarfiyatının önemine ayrıca değinmekte fayda var. Keza aynı klimanın A+ modeliyle A+++ enerji sınıfı modelinde bile çok ciddi tasarruflar sağlanabiliyor. Yaşam alanlarında ve açık havada evaporatif hava soğutucular ekonomik ve etkili soğutma yapabiliyor. Klima seçimi yapmadan önce ucuz fiyatlar cazip gibi görünse de uzun süreli kullanım baz alınarak enerji tüketimi göz önünde bulundurularak seçim yapılması en doğrusu olacaktır.

Desk photo created by jcomp – www.freepik.com