En Az Yakan Klimalar

EN AZ YAKAN KLİMALAR

Az yakan klima almak herkesin ilk önceliği haline gelmiş durumda. Çünkü çoğu zaman klimalarda bu durum daha net bir biçimde gözlemlenebiliyor. Sürekli çalışan iklimlendirme cihazlarında ilk etapta daha uygun ücretlerle satışa sunulan cihazlar tercih edilmemelidir. Fiyatları tabii ki önemli bir etken ancak enerji sarfiyatı en az bunun kadar öne çıkan bir faktöre dönüşmelidir. Bu sayede daha düşük enerji tüketimiyle faturalar aşağıya çekileceğinden uzun süreler boyunca uygun fiyatlara kullanılabilmesi mümkün hale gelecektir. Klima seçimi esnasında her detaydan önce enerji tüketim seviyesi göz önüne alınmalıdır.

Az elektrik tüketimi sayesinde daha az enerji sarfiyatı olacağından dolayı seçiminizi en doğru şekilde yapabileceksiniz. Tabii ki klima tipine, kaç BTU ihtiyacınız olduğuna, ses ve görünüm gibi dış etkenlere karar vererek bunu analiz etmeniz daha doğru olacaktır. Çünkü komplike bir cihaz olarak klimalar iç ve dış tertibatıyla uzun yıllar kullanıma uygun biçimde tasarlanırlar.

En İyi Klima Modelleri

Klima fiyatları değişken olmakla beraber pek çok üründe enerji tasarrufuna göre şekillenen bir fiyat dengesi söz konusudur. Temel mantığı daha yüksek fiyata satılan ürünlerle daha yüksek enerji tasarrufu elde ederek düşük fatura ödemek olarak baz alınabilir. Bu durumda daha ucuza alınan klimalarda daha düşük enerji tasarrufuyla daha yüksek faturalarla karşılaşılması yine mümkündür. Split klimalar ve salon klimaları için aynı standartlar geçerlidir. Geleneksel klimalara alternatif olarak evaporatif hava soğutucular da yaşam alanlarını soğutmada tercih edilebilirler. Sulu klima fiyatları geleneksel iklimlendirme sistemlerinden nispeten uygun olduğu gibi enerji tüketimleri de belirgin şekilde düşüktür.

Klima tipini seçmeden önce kaç metrekarelik bir alan için iklimlendirme yapacağınızı belirleyip ona göre hesaplama yapmanızda fayda var. Çünkü metrekarenin 2,2 ile bölünmesi ve ardından sonucun 1.000 ile çarpılmasıyla total BTU ihtiyacınızı kolay yoldan hesaplayabilirsiniz. Inventer klimalar ülkemizde en çok tercih edilen klimalar olarak yüksek enerji tasarrufu sağlamaktadır.

Hangi Enerji Sınıfı Klimalar Tercih Edilmelidir?

Enerji sınıfları klimalara özel olmamakla beraber klimalarda bazı baz değerler üzerinden sunulmaktadır. Sağlıklı hava soğutucu ile yaşam konforunuzu arttırmak istiyorsanız buna özen göstermeniz gerek. Burada yer alan değerlerde ilk değer SEER yani mevsimsel enerji verimliliği oranını, ikinci değer ise SCOP yani mevsimsel performans katsayısını gösteriyor.

  • A+++: 8,50  /  5,10
  • A++  : 6,10-8,50  /  4,60-5,10
  • A+    : 5,60-6,10  /  4,00-4,60
  • A      : 5,10-5,60  /  3,40-4,00
  • B      : 4,60-5,10  /  3,10-3,40
  • C      : 4,10-4,60  /  2,80-3,10
  • D      : 3,60-4,10  /  2,50-2,80
  • E       : 3,10-3,60  /  2,20-2,50
  • F       : 2,60-3,10  /  1,90-2,20
  • G       : 2,60  /  1,90

Bu tabloya göre klima satın alırken ilk olarak yüksek enerji tasarruflu modelleri tercih etmek önem arz ediyor. A+++ ve A++ sınıfı klimalar ve evaporatif hava soğutucular en çok tercih edilen modeller arasında. Hem daha az yakması hem de daha iyi bir performans sergilemesinden dolayı tüm koşullarda sizin için ideal seçim olacaktır.

Technology vector created by upklyak – www.freepik.com
Mockup psd created by wuttichai1983 – www.freepik.com