Restoran İçin Klima Fiyatları

Restoran İçin Klima Fiyatları

Restoran klimaları günümüzde iklimlendirme için hemen hemen her tesiste görülebilir. Çünkü hizmet sektörünün her alanında konukların daha rahat olabilmeleri temel amaçtır. Bu hem otel gibi konaklamaları hem de restoran gibi yeme içme alanlarını kapsayabilir. Restoranlarda da tıpkı diğer ticari amaca hizmet veren kurumlar gibi en az yakan klima modelleri birincil önceliktedir. Fakat hizmet sektörüne tabii olan bu kurumlar müşterinin rahatını da en az kârlılık kadar düşünmektedir.

Örneğin restoran klimalarında çok sessiz bir çalışma mekanizması bulunması bunun bir getirisidir. Neredeyse iç mekânda klima çalıştığını dahi anlamak mümkün olmayacaktır. Üstelik teknolojik gelişmeler neticesinde artık klimalar farklı türlerde üretilerek farklı kapasitelere hizmet edebiliyor. Buna bağlı olarak dekoratif açıdan da mekânın iç dinamiğine en uygun olan seçilmiş oluyor. En az elektrik harcayan klima modelleri ile bu hem müşteriyi hem de işletmeyi memnun etmeyi başarıyor.

Restoran gibi yeme içme alanında olan ve insanların yoğun bir sirkülasyon ile sürekli bulunduğu ortamlarda yalnızca ısıtma ya da soğutma özelinde de düşünülmemesi gerekiyor. Anti bakteriyel filtreler ve aynı zamanda havayı yenileyebilen bir sisteme sahip olması içeride dolaşımda olan havanın her zaman taze olmasını sağlar. Bu konforu arttırırken misafirlerin çok daha rahat etmelerini sağlar. Tabii ki Aydın klima fiyatları dahilinde salon tipi olabileceği gibi diğer tipte restoran klimalarına da göz atabilirsiniz.

Restoranlarda En Avantajlı Klima Tipi

Restoranlar genellikle belirli bir kişi kapasitesine sahip olup metrekareleri de belli olan hizmet alanlarıdır. Buna bağlı olarak seçilecek olan klimanın yeterli ve aynı zamanda verimli çalışması gerekmektedir. Alana ve bulunacak olan kişi sayısına bağlı olarak küçük bir klima tercih etmek ya da o alana göre büyük bir klima seçmek verimli olmayacaktır. Büyük bir klima yerine daha düşük fakat iki tane klima yine hava dolaşımını çok daha kaliteli bir biçimde soğutabilmektedir. En ucuz klima modellerinden ziyade bu detaylar kâr marjını belirleyecek ana unsurlar olabilir.

Evaporatif Hava Soğutucu Sulu Soğutma Suyla Çalışan Klima
Evaporatif Hava Soğutucu Çalışma Prensibi

Aynı zamanda salon kliması olarak adlandırılan bu klimalarda farklı tiplerin var olduğunu da bilmek gerekiyor. Elbette ki restoranın belirli bir dekoratif yapısı ve buna göre konumlanmış eşyaları olabilir. Bunu bozmayacak, aksine zarif yapısıyla restorana ayrı bir hava katacak olan klima tipini işletmenin seçmesi mümkündür. Tabii ki klima tipine bağlı olarak gerekli şartları sağlaması gerek.

  • Salon tipi klima
  • Kaset tipi klima
  • Kanallı klima
  • Tavan klimaları

Daha geniş bir alana daha verimli bir iklimlendirme yapabilmesinden ötürü ticari işletmelerde salon tipi klimalara daha çok rastlamaktayız. Ancak bunun yanı sıra verimlilik göz önüne alınarak tavan klimaları ya da kaset tipi klima da çok daha kullanışlı olabilir.

Restoran Klimalarının Özellikleri

Restoran klimalarında ortak özelliklerden birisi yüksek enerji verimliliğine sahip olmasıdır. Düzenli olarak hem kış aylarında ısıtma, yaz aylarında da soğutma yapan, yoğun bir kişi sayısı ile geniş bir metrekareyi kapsayan restoranlarda en iyi şartlarda iklimlendirme yapılması amaçlanmaktadır. Bunun için de yüksek BTU değerleri ve A sınıfı ve üzeri enerji sınıflandırması kaçınılmaz olmaktadır.Yine restoranların ayrı bölümleri için ekstradan taşınabilir klima modellerinin tercih edilmesi olanaklar dahilindedir.

Genel olarak mobil klima çok tercih edilmese de salon tipi klimalar restoranların hemen hemen büyük bir çoğunluğunda yaygındır. Daha verimli çalışması, daha fazla kişi kapasitesine ulaşabiliyor oluşu ve tabii ki Aydın klima servisi ile bakım ve onarım maliyetlerinin düşüklüğü tercih nedeni olabilmektedir.