En Ekonomik Klima Fiyatları

En Ekonomik Klima Fiyatları

Türkiye’de özellikle her mevsimin yaşanıyor olmasından dolayı klima konforlu bir yaşamın altın anahtarına dönüşmüş durumda. Buna bağlı olarak herkesin soğutma ya da ısıtma amacıyla klima tercih ettiğini görebiliyoruz. Genel olarak klimalar iklimlendirme için en çok tercih edilen ürün grubu olmakla beraber soğutma özelinde çok daha büyük bir talebe sahip. Dolayısıyla en az yakan klima modelleri hemen hemen herkesin ilgisini çekmeyi başarıyor.

Çünkü daha az enerji tüketimiyle beraber klimadan doğacak elektrik faturası yükü azalmış olacağından amaca ulaşmak çok daha basitleşiyor. Daha uygun fiyatlara çok daha kaliteli bir biçimde soğutma işleminin yapılabildiğini görebiliyoruz. Bunun için yüksek enerji verimliliğine sahip olan bir klima modeli tercih etmek elzem. Fakat fiyatları birincil seçim unsuru olarak gördüğümüzde burada bazı değişkenler söz konusu olabiliyor. Yüksek enerji verimliliği daha yüksek fiyatlarla karşımıza çıkarken daha ucuz klimalara da rastlamak mümkün olabiliyor. Yine de en az elektrik harcayan klima modellerine yoğunlaşmakta fazla var.

Tabii ki bütçeyle alakalı olan bu seçim genel anlamda maddi yükü farklı iki kalıba sokabilir. Ekonomik bir klima tercih ederken klima fiyatıyla klimanın tüketeceği elektrik fiyatını karşılaştırmak gerekiyor. C sınıfı bir enerji verimliliğine sahip klimayla, A+++ bir klimanın enerji tüketimi kesinlikle aynı olmayacaktır. İlk etapta daha yüksek bir meblağ ödense bile yüksek enerji verimliliği uzun vadede fatura yükünü azaltacağından daha avantajlı diyebiliriz. Aydın klima fiyatları incelendiğinde de bunu gözlemlemek mümkün.

Ucuz Klima Fiyatları

En ucuz klima modellerini hemen hemen her markada görmek mümkün. Tabii ki bu klima modelleri ucuz olmakla beraber son derece standart özelliklere sahip. Örneğin enerji sınıfları günümüz maksimum enerji tasarrufunu sembolize eden A+++ ya da A++ gibi sınıflardan uzak olabilir. C ya da B sınıfı bir klima çok daha uygun fiyatlarla karşınıza çıkabilir. Tabii ki buna ek olarak kullanacağınız alan ve tercih edeceğiniz BTU da dahil edilebilir.

BTU hesaplaması metrekareye, bulunduğunuz bölgenin katsayısına, kaç kişinin yaşadığına göre yapılmalı ve buna uygun bir klima modeli tercih edilmelidir. Sırf daha uygun olduğu için yeterli gelmeyecek kadar küçük bir klima almanız sizin çok daha yüksek bir enerji sarfiyatına kapı araladığınız anlamına gelecektir. Bir diğer taraftan bakım ve temizlik aşamaları için size en uygun normu sağlayan markaları tercih etmeniz önemlidir. Örnek olarak Aydın klima servisi her noktaya ulaşarak klimalarınızın filtre temizliği, genel bakım, tamir ve onarım işlemlerini üstlenmektedir.

Ucuz Klima Daha Fazla Mı Elektrik Yakar?

Elbette ki klima almadan önce enerji tüketimine odaklanmanız kadar doğal bir şey yok. Burada önemli olan unsurlardan birisi fiyatı olsa da düzenli olarak kullanacağınız elektrikli bir ürünün ne kadar enerji sarfiyatı yaratacağı da belirleyici olacaktır. Direkt olarak A++ ya da A+++ bir klima satın almak size büyük ölçüde uzun vadeli bir kâr marjı sağlar. Tabii ki bu modellerde fiyatlar biraz daha yüksek gibi görünebilir. Fakat artık mobil klima modelleri bile yüksek teknolojiyle donatılarak sunuluyor.

Hem doğa için hem de maddiyat açısından en doğru seçimi yapabilmek adına bu ayrımı iyi yapmak gerekiyor. Keza en ucuz klima fiyatları ile karşılaştığınızda her zaman kârlı olanı seçmiş olmuyorsunuz. Çünkü küçük bir oda için büyük BTU değerine sahip bir klima size daha fazla enerji tüketimi olarak geri dönebileceği gibi büyük metrekarelerde küçük BTU klimalarda da aynı sonucu yaşamanız mümkün olacaktır.