En Az Elektrik Harcayan Klima Fiyatları

En Az Elektrik Harcayan Klima Fiyatları

Klimalar iklimlendirme için en çok tercih edilen ürünler olup elektrik tüketimiyle doğrudan ilişkili bir kullanıcı algısına sahiptir. Özellikle klima almak isteyenlerin ilk baktığı detaylar en az elektrik harcayan klima fiyatları olabiliyor. Zira iklimlendirme açısından yüksek bir konfor ve verimlilik sağlamasına karşılık elektrik tüketimi bunu belirleyici en önemli kriterlerin başında gelebiliyor. Dolayısıyla daha az elektrik harcayan bir klima tercih etmek en önemli unsura dönüşmüş oluyor.

Elektrik kullanımı klima satın almadan önce özellikle dikkat edilmesi gereken ana faktörler arasında bulunuyor. Bunun için EER yani Enerji Verimliliği Oranı ya da merkezi klima sistemlerinde SEER yani Mevsimsel Enerji Verimliliği Oranı gibi pek çok kavrama dikkat etmek gerek. Ancak son kullanıcıya ulaşırken enerji verimliliğini algılamayı sağlayan kriterler enerji verimliliği sınıflandırması için karşımıza çıkan harfler oluyor. Dolayısıyla en az yakan klima modelleri için enerji sınıfını ifade eden harflere odaklanıyoruz.

Burada teknik olarak herkesin bildiği C, B, A, A+, A++ ve A+++ enerji sınıflarından söz etmek mümkün. Tüketicilerin genellikle COP ya da EER gibi teknik tanımlamalar yerine bu enerji sınıflarına bakarak daha az yakan klimalar hangileridir sorusuna yanıt bulduklarını rahatlıkla ifade edebiliriz. Tabii ki bununla beraber en ucuz klima arayışı bir diğer önemli unsur olarak düşünülebilir. Aynı zamanda klimalarda enerji sarfiyatında önemli rol oynayan unsurları bilmek doğru tercihi yapmak adına önem arz etmektedir.

Klimaların Elektrik Tüketiminde Önemli Noktalar

Klimanın az elektrik harcamasıneye bağlıdır diye bir soruyu baz aldığımızda buna sebep olacak pek çok etkenden söz etmek mümkün olabilir. Örneğin iklimlendirme ihtiyacının olduğu alanın boyutundan klima adedine, mevcut enerji verimliliğinden enerji sınıfına kadar tüm kriterler göz önünde bulundurulabilir. Kabaca Aydın klima fiyatları araştırması yaparken şu detaylara dikkat etmek gerekir.

  • Klimanın Enerji Verimliliği Sınıfı
  • Klimanın Boyutu
  • Klima Adedi
  • Klimanın BTU değeri
  • Klimayla İklimlendirilecek Alanın Büyüklüğü
  • Klimanın Filtre Temizliği ve Bakım Koşulları
  • Klimanın Kullanım Yoğunluğu

Bu kriterlerin tamamı klimanın enerji tüketimi ile ilgili etkenler arasındadır. Dolayısıyla yalnızca bir klimanın ne kadar enerji tükettiği değil aynı zamanda kullanılacağı alan, kullanılacağı alanda ne kadar sık aktif olacağı, bakımının yapılıyor olması veya klima adedi bile enerji sarfiyatında belirleyici olabilmektedir. Düzenli olarak filtrelerin temizlenmesi ve rutin bakımlar dahi önemli olduğundan Aydın klima servisi yüksek enerji tasarrufunu sağlayabilir.

En Verimli Klimaların Özellikleri

En Az yakan klima fiyatları ile karşılaşıldığında verimli bir iklimlendirme yapılabilmesi için BTU değerine de dikkat edilmelidir. Bu değer alsında klimanızın verimliliğiyle doğru orantılı olabilir. Kullanacağınız daha doğrusu iklimlendireceğiniz alanın büyüklüğüne göre yeterli BTU değerine sahip olan bir klima tercih etmek enerji tasarrufunu mümkün kılacaktır.

BTU açılımı itibariyle British Thermal Unit yani Türkçe olarak Britanya Isı Standardı olarak çevrilebilir. Global olarak kullanılan bu terim belirli bir hesaba bağlı olarak klimaların gücünü ortaya koyan bir ifadeye dönüşmüştür. Bir suyun derecesini Fahrenhayt cinsinden 63 dereceden 64 dereceye çıkarabilmeniz için ihtiyaç duyduğunuz enerjiyi 1 BTU tanımlar. Dolayısıyla bu derece artışı santigrat cinsinden göz önüne alındığında 17.22 dereceden 17.77 dereceye çıkan suyu temsil etmektedir. Yani tam olarak 0,5 derece bir yükseliştir. Tabii ki taşınabilir klima ile sulu klima modelleri arasında da buna bağlı olarak belirgin farklılıklar doğabilir.

Tabii ki daha yüksek bir BTU değeri direkt olarak daha yüksek bir enerji anlamına geliyor. Bu da daha fazla enerji tüketimi oluyor. Fakat büyük bir alanı daha düşük bir BTU/h değerine sahip klimayla ısıtmaya veya soğutmaya çalışmak çok daha zor ve yüksek enerji tüketimine sebep olabilir. İşte bu yüzden alanın büyüklüğüne göre klima adedi, BTU değeri gibi kavramlar çok ince bir biçimde hesaplanmalıdır.