Cafeler için Klima Fiyatları

Cafeler için Klima Fiyatları

Cafe ve restoranlar özellikle insanların rahat etmesinin amaçlandığı bölgelerdir. Günümüz şartlarında saatlerce oturulan ve insanların büyük çoğunluğu tarafından tercih edilen cafelerde klima bir zorunluluğa dönüşmüştür. Pek çok lokasyonda ısıtma sistemi olarak alternatiflere yönelim görülse de hem temiz oluşu hem de yaz kış kullanılmasıyla inventer klimalar halen daha önemli bir seçenektir. En az elektrik harcayan klima modelleri olması ve yüksek verimlilik sunması da bunun önemli sebepleri arasında sayılabilir.

Yüksek verimlilik ile beraber bazı kriterler göz önünde bulundurulmalıdır. Örneğin klima tipi kullanılan alanın büyüklüğüne ve aynı zamanda kişi kapasitesine göre seçilebilir. Bilindiği üzere BTU hesaplaması yaparak klima almak hem o alan için en doğru soğutmayı sağlamak hem de daha verimli çalışmasını mümkün kılmak adına önemlidir. İşte bu yüzden klimalarda verimlilik bununla doğru orantılıdır diyebiliriz. Yani salon kliması için de aynı BTU hesaplaması maksimum değerler üzerinden gerçekleştirilmelidir.

Günümüzde kafe ve restoranlarda salon tipi klimaların daha fazla tercih edilmesi kaset tipi klimalara göre daha güçlü olmalarından kaynaklanmaktadır. Aynı zamanda hava sirkülasyonunu çok daha verimli sağlamaları, iç hava değişimini sağlamaları ve sessiz çalışmaları tabii ki en önemli kriterler arasında yer alıyor. Ek olarak ticari işletmelerde söz konusu olan kârlılık ve maliyet göz önüne alındığında en az yakan klima modellerinden olduğunu da söylemeliyiz.

Cafe ve Restoran İçin Klima Nasıl Seçilir?

BTU hesaplaması yapılarak klima seçilmesi yalnızca ticari işletmeler için değil bireysel kullanım için de doğru olan harekettir. Yalnızca bu sayede verimli şekilde soğutma sağlanılabilir. Çünkü BTU değeri rastgele belirlenmiş bir değer değildir. Cafe gibi insan yoğunluğunun yüksek olduğu, sirkülasyonun bitmediği alanlarda ise hayati bir önem taşımaktadır. Hemen Aydın klima fiyatları ile sizin için en doğru BTU kapasitesine sahip olan klimayı seçebilirsiniz.

Hesaplama iklimlendirme yapılacak olan metrekarenin 2.2’ye bölünmesi ve ardından 1.000 ile çarpılması ile ortaya çıkan sonuçtur. Aynı zamanda soğutma yapılacak olan iç mekânın aydınlatma gücüne bakılmalı ve 500W üzeri bir değer söz konusu ise her bir W için 3,412 BTU eklenmelidir. Bölge katsayıları ise mevsimsel verimlilik için önemli bir kriterdir. En ucuz klima fiyatları baz alındığında bu hesaplama yapılmadan tercihte bulunmak hata olabilir.

Ek olarak klimalarda BTU hesaplaması yaparken kişi sayısı bir diğer faktör olarak karşımıza çıkar. Cafe klimaları bu kapasiteye bağlı olarak seçilmelidir. Çünkü her kişi için 600 BTU eklenmesi gerektiğini bilmek gerekir. Kabaca bir hesap yapılarak soğutmak istediğiniz iç mekân için kaç BTU klimaya ihtiyaç duyduğunuzu bulabilirsiniz. Bunu sizin için Aydın klima servisi de yapabilir.

Cafe Klimalarının Elektrik Tüketimi Yüksek Mi?

Cafe klimalarında önemli olan temel unsur kuruluş maliyetinden ziyade sonrasında gerçekleşecek olan tüketimdir. Günün çok büyük bir saat diliminde açık olan ve müşteri kapasitesine bağlı olarak da klimaları çalışan bir cafede kuruluş maliyeti gerçekten ikinci planda görülmelidir. Özellikle düzenli olarak müşteri sirkülasyonunun olması klimaların neredeyse tüm gün aktif olmasını mümkün kılar. Bu da ekstradan enerji maliyeti anlamına gelir. En az yakan klima tercih edilmesinde de bu önemli bir etkendir. A, A+, A++ veya A+++ klimaların seçilmesi daha verimli bir soğutmayı mümkün kılar. Bununla beraber salon kliması için en önemli kriterlerden birisi olan konumlandırma çok iyi şekilde kalibrasyonu yapılarak gerçekleştirilmelidir. Burada profesyonel destek almak ve tabii ki klimanızın bakım ve temizliğini de üstlenen bir satış noktası tercih etmek önemlidir.