Inverter Klima Sağlıklı mı?

Inverter Klima Sağlıklı mı?

Daha yüksek performanslı bir iklimlendirme yapmak istiyorsanız kapalı ortamlarda ilk tercihiniz split klimalar olmayabilir. Bundan ziyade inventer teknolojiye sahip klimalara yönelmeniz gayet normal. Bu noktada hem daha yüksek enerji tasarrufuyla hem de daha iyi bir verimlilikle karşılaşabilirsiniz. Tabii ki bunu günümüzde pek çok klima türü ile özdeşleştirmek mümkün hale geldi. Örneğin son dönemlerde sık sık adını duyduğumuz sulu soğutucular artık iklimlendirme deyince ilk akla gelen unsur olmaya başladılar. Bilhassa sağlıklı hava akışı için böyle bir yönelim oluştuğunu söylemek mümkün.

Aslında ortamdaki havayı sürekli olarak tazeleyebilen, daha konforlu bir hava akışı sunabilen, suyun buharlaşması prensibinden ötürü nem dengesini sağlayabilen evaporatif soğutucular şu sıralar en çok tercih edilen iklimlendirme ürünleridir. Yani bir bakıma standart olarak hepimizin evlerinde bulunan klima türleri yavaş yavaş bir adım geriye düşmeye başladı. Bunun ana sebepleri ise daha sağlıklı bir havayı çok daha iyi bir performansla alabiliyor olmamızdır.

Inverter Klima İle Sulu Soğutucular Arasındaki Farklar

Tabii ki inverter klimalar halen daha özellikle küçük metrekarelerde herkesin ilk baktığı ürün olmaya devam ediyor. Burada biraz daha uygun bir fiyat ya da daha yüksek bir enerji sınıfı gibi faktörler ön plana çıkabilir. Yine de bunu genel bir değerlendirme şeklinde masaya yatırırsak farklı avantajlardan söz etmek mümkün olabiliyor. Basit bir biçimde sulu soğutma sistemlerinde sıcak hava pedlerden geçirilerek suyun buharlaşması sağlanmaktadır. Islanmış olan bu pedlerde meydana gelen enerji ise hava akışını soğutur ve içeriye ulaşmasını sağlar.

Oysa salon klimaları burada çok daha farklı bir teknolojiyle çalışır. Yani inverter teknolojide de kimyasal gaz kullanılarak çok daha pratik gibi görünen bir soğutma sistemi yaratılmıştır. Fakat ortamda daha nemsiz, kuru ve kalitesiz bir hava yaratabilir. En azından sulu klimalar ile kıyaslandığında böyle bir sonuca varmak oldukça mümkündür.

Inverter Klima Nerelerde Tercih Edilir?

Aslında sulu soğutucular ile inventer klima arasında tercih farkını ortama göre yapmak mümkündür. Çok küçük metrekareler için sulu soğutma sistemlerinin daha maliyetli gözükmesi mümkün olabiliyor. Aynı şekilde büyük alanlarda da kesinlikle sulu soğutma sistemlerinin daha randımanlı çalıştığını görebiliyoruz. Yani metrekare bir kıstas olarak düşünülebilir. Ayrıca buna ek olarak az elektrik tüketimi inventer klimalara kıyasla çok daha iyi bir seviyededir.

Ancak kurulum fiyatı, montajı, bakımı, tüketimi ve performansı göz önüne alındığında ekstradan sağlıklı hava soğutucu ihtiyacınızı da baz almanız gerekiyor. Çünkü klimaların çalışma prensibine göre incelendiği zaman sulu soğutucularla elde edilen sağlıklı hava akışı çok daha ciddi bir noktayı temsil etmektedir. Öyle ki az yakan klima olarak anılmasına karşılık böylesine konforlu, sağlıklı ve yüksek performanslı bir iklimlendirme sağlaması popülerliğini açıklamaya yetiyor.

Background photo created by freepik – www.freepik.com