Evde Sulu Klima Kullanmak Sağlıklı Mı?

Evde Sulu Klima Kullanmak Sağlıklı Mı?

Havanın verimli bir biçimde iklimlendirilebilmesi için pek çok faktörü göz önüne almak gerekiyor. Ortamın boyutları, klimanın niteliği ve yapılacak seçim direkt olarak bu konfor düzeyini etkileyebilir. Son zamanlarda da bununla ilişkili olarak sürekli gündeme gelen bir konu var. Bunu sulu klimalar ile alınabilecek performans ve bunun sağlığa etkisi yönünde ele almak mümkündür. Direkt olarak evlerimizde kullandığımız standart split klimalar ile kıyaslandığında ise en büyük farkın sağlık açısından olacağını söyleyebiliriz.

Her zaman için kapalı ortamlarda yapılan iklimlendirme çalışmalarında insan sağlığı önemli bir unsur olarak görülür. Öyle ki kapalı ortamda düzenli olarak çalışarak inverter klimalar ile soğutulan bir alana çok fazla maruz kalanlar bazı kronik rahatsızlıklardan sık sık söz ederler. Bunlar rahatsızlık boyutunda olmasa bile yaşam kalitesini belirli oranda düşürebilecek unsurlardır. Bilhassa en yaygını gözlerde kuruluk olarak bilinir. Çünkü nemsiz bir ortamda çok konforlu bir iklimlendirmeye maruz kalmadıklarından bu tip problemlerle karşılaşılması yaygındır.

Klima Kullanmanın Sağlığa Etkisi

Salon klimaları gibi hepimizin bildiği standart klimalarda kimyasal gazlarla soğutma işlemi yapılır ve direkt olarak bu soğutma işleminin ardından aynı hava içeriye servis edilir. İşte bu yüzden de gözlerde kuruma, klima çarpması gibi basit gibi görünen ancak insan sağlığında konfor değerini düşürecek pek çok sorunla karşılaşılması mümkündür. Oysa bunun yerine artık salonlarda, ofislerde ve tesislerde sulu soğutucular kullanılmaya başlandı.

Bu sayede havadaki nem değeri korunduğu için çok daha konforlu bir soğutma işlemi yapılabilmektedir. Çünkü çalışma prensibi olarak havayı kurutarak, kimyasal gazlar yardımıyla bir soğutma yaratmaz. Tam tersine en sağlıklı şekilde hava sirkülasyonu sağlayarak, içerideki havayı yenileyerek ve direkt olarak buharlaşmadan faydalanarak soğutma işlemini tamamlayarak bize hava akımı yaratabilmektedir. Evaporatif soğutucular bu yönden bakıldığında gerçekten ortamdaki havayı muazzam bir seviyeye çekebilir. Konforu arttırdığı gibi sağlıklı hava soğutucu olarak anılması da bundan kaynaklanır.

Sulu Soğutucular İle Kaliteli Hava Akışı Nasıl Sağlanır?

Günümüzde sulu klimalar için en önemli tercih sebebinin montaj, kurulum ve bakım aşamalarının büyük bir kolaylık sağlaması olduğunu vurgulayalım. Çünkü belirli kısıtlamalara dahil olmadan dilediğiniz noktada kullanabiliyor ve sağlıklı bir biçimde kullanmaya başlayabiliyorsunuz. Kullanımı sıcak havanın suyla ıslanmış olan fan pedlere hava akışının sağlanması üzerine gerçekleşmektedir.

Pedlerin içerisinden geçerken suyun buharlaşması sonucunda ortaya çıkan enerjiyle hava akımı soğuyarak iç üniteden tekrardan servis edilmeye başlanır. Sağlıklı bir biçimde soğutularak dağıtılmış olan hava herhangi bir kimyasal gaz kullanılmadığından ve su ile buharlaşma tekniğine dayandığından nem dengesini de maksimum seviyeye ulaştırır. Ortamın kurumuş ve niteliksiz bir hava akımına sahip olmasının önüne geçer. Aksine taze ve konforlu bir hava akışı yaratarak az elektrik tüketimi ile alabileceğiniz en yüksek performansı almanızı sağlar.

Background photo created by kjpargeter – www.freepik.com