Evaporatif Hava Soğutucu Sistem Kurulumu

Evaporatif Hava Soğutucu Sistem Kurulumu

Evaporatif soğutucuların ilk olarak klimalarla kıyaslanarak daha maliyetli ve zor bir kurulum sürecine sahip olduğu düşünülebiliyor. Oysa inverter klimalar ile neredeyse aynı kurulum sürecine sahip olmasıyla beraber çok daha kolay, konforlu ve avantajlı bir iklimlendirme cihazına dönüştüğünü vurgulamak gerekiyor. Normal şartlarda split klimalar düşük hacimli alanlarda işlevsel sonuçlar doğurabiliyor. Ancak metrekare arttıkça ya da yükselti daha da büyüdükçe ortamın hava sıcaklığının korunabilmesi, daha sağlıklı bir soğutma işleminin yapılabilmesi zorlaşmaktadır.

Bu gibi durumlarda ortam iklimlendirmesi için ilk tercih direkt olarak sulu soğutucular olmaktadır. Çünkü bunun pek çok avantajı olduğu gibi kurulum aşamasında da ciddi pozitif katkılar sağlar. Öncelikli olarak sağladığı yüksek performans ve verimli soğutmadan ötürü çok daha konforlu bir iç ortam yaratabilir. Daha taze hava akışı ve nem dengesinin korunabilmesi bunun en net örneğidir. Ki bunların tamamı az elektrik tüketimi ile daha da avantajlı bir hal almaktadır.

Evaporatif Sulu Soğutucular Nasıl Kurulur?

Çoğunlukla az yakan klima olarak adlandırılmasının en temel sebebi çok büyük alanlarda bile ciddi bir performans yaratabilmesidir. Çok konforlu bir soğutma işlemi yapılabilmesine karşılık yüksek enerji sınıfı ve çalışma prensibinin verimliliğiyle fiyat avantajını mükemmel bir dengeye oturtur. Direkt olarak salon klimaları ile çalışıldığında kimyasal gazlarla soğutma prensibine dayanmadığından büyük bir avantaj yakalayabiliyor. Hatta bu sayede de pek çok kişinin ilk tercihi olabiliyor.

Klimaların çalışma prensibiyle kıyaslandığı zaman sulu klimalar çok daha verimli bir hava akımı yaratıyor. Daha temiz ve taze bir hava akışının altında ise nem dengesi yatıyor. Islak pedlerin içerisinden geçen sıcak havanın soğuyarak bize ulaşması klimadan kaynaklanan konfor kaybını minimum düzeye indiriyor. Üstelik bunu her zaman yenilenmiş hava ile yaparak ortam havasını düzenli olarak yenileyebiliyor. Kurulum aşamasında da en büyük avantajı montajı için herhangi bir kısıt olmamasından kaynaklanıyor. Mesela dilediğiniz yere konumlandırabiliyor, iyi bir performans alarak iklimlendirme yapabiliyorsunuz.

Evaporatif Soğutucu Sistem Fiyatları

Evaporatif soğutucular standardın ötesinde bir performans sergiledikleri için herkesin gözünde daha yüksek meblağlarla ilişkilendiriliyor. Oysa büyük bir alan için ihtiyaç duyulacak klasik klima düzeniyle kıyaslanırsa çok daha makul fiyatlara iklimlendirme yapmaya olanak tanıyor. Soğutma sistemlerinde randıman en önemli unsurların başında geliyor. Daha az elektrik sarfiyatı ve daha uygun faturalandırmalarla uzun vadede müthiş bir kazanç sağlanabiliyor.

İşte bu noktada da hem daha uygun fiyatlarla sunulabilmesi hem de diğer maddi avantajları ön plana çıkıyor. Örneğin bakım masrafları ve montajı çok daha basit olduğu için bu aşamada da kazançlı bir tercihe dönüşüyor. Ayrıca konfor alanı açısından inceleme yapıldığında direkt olarak farkını ortaya koyabiliyor. Şimdilerde sağlıklı hava soğutucu için herkesin ilk önceliği olması bundan kaynaklanıyor.