Evaporatif Fan Pedi Fiyatları

Evaporatif Fan Pedi Fiyatları

Evaporatif fan pedlerinin kullanım alanlarının daha da genişlemesiyle beraber çok daha yaygınlaşmış bir iklimlendirme metoduna dönüştüğünü söyleyebiliriz. İlk olarak bu tarz iklimlendirme araçlarında en dikkat çeken faktörün az elektrik tüketimi olduğunu vurgulamak gerek. Böylece işletmelerde büyük bir tasarruf sağladığı gibi çok kaliteli bir soğutma sistemine dönüşebiliyor. Her halükarda kârlı çıktığınız bir sistem olmasından ötürü sürekli olarak yeni işletmeler bu metodu tercih etmeye başlıyor.

Az yakan klima tabirini evler, işyerleri ya da üretim tesisleri için aynı kıstaslara göre düşünmek mümkün değil. İhtiyaç duyulan ürünün kapasitesine, soğutulacak olan mekânın büyüklüğüne ve arzulanan randımana bağlı olarak farklı standartlar söz konusu olabiliyor. Ancak enerji tasarrufu ile bunun belirlenen bir çizginin üzerinde tutulduğunu söylemek gerek. Bilhassa klasik iklimlendirme ile kıyaslandığında fan pedleri günümüz şartlarında evaporatif soğutucular arasında en düşük enerji sarfiyatına sahip ürünlerdir. Hatta büyük alanlarda tercih edilmelerine rağmen bu ortalamadan söz etmek mümkündür.

Evaporatif Fan Pedleri Nasıl Çalışır?

Temel anlamda evaporatif klima sistemlerinde çalışma prensibi son derece verimlidir. Çeşitli kimyasal gazlarla soğutma işlemi yapılacağına daha doğal bir reaksiyona yol açılır. Bunun içinse suyun buharlaşması temel prensiptir. Fan ve pedler ayrı birer modül olarak düşünülebilir. Uygulamanın yapıldığı mekan ise tavuk çiftliği, sera, fabrika, cami, tesis, atölye ya da mantarhane gibi farklı varyasyonlar şeklinde düşünülebilir. Dolayısıyla direkt olarak sulu soğutucular tercih edilmektedir.

Çünkü bu tip büyük hacimli alanlarda split klimalar kesinlikle beklenen randımanı verememektedir. Ayrıca çok daha yüksek enerji sarfiyatları mümkün olmaktadır. Bu yüzden salon klimaları yerine burada daha profesyonel çözümlere yönelim vardır. Standart klimalardan en büyük farkı ise sıcak havayı fan içerisinde yer alan ve sürekli olarak ıslanan pedlerden geçirerek buharlaştırma yöntemi olarak açıklanabilir. Sıcak hava ıslak pedlerden geçer ve sonrasında buharlaşmanın verdiği soğuma ile birlikte iç ortama aktarılır.

Evaporatif Fan Pedi Nerelerde Kullanılır?

Özellikle sağlıklı hava soğutucu denildiğinde ilk akla gelen seçenek olmasından ötürü sulu soğutma sistemlerinin çok daha revaçta olduğunu söylemeliyiz. Örneğin hayvanlarla ilgili olan tesislerin tümünde bu tip iklimlendirmeye ihtiyaç duyulur. Aynı şekilde üretimi etkileyecek nem gibi bir faktör göz ardı edilemez. Doğal olarak tesis soğutma noktasında hem randımanlı olması hem de daha uygun fiyatların söz konusu olması bakımından ilk tercihtir. Keza inverter klimalar daha çok ofis ve ev kullanımı üzerine tasarlanmışlardır.

Sulu klimalar ise çok daha geniş ve boş alanları soğutma konusunda, belirli bir ısının korunabilmesi ya da konfor düzeyine bağlı olarak stabil hale getirilmesi bakımından avantaj yaratır. Hem nem dengesini koruması ve daha sağlıklı bir hava akışı sağlaması hem de bu enerji tasarrufu sebebiyle camilerden üretim tesislerine, fabrikalardan seralara kadar çok zengin bir kullanım alanından söz edilebilir.