Endüstriyel Sulu Hava Soğutucu Fiyatları

Endüstriyel Sulu Hava Soğutucu Fiyatları

Endüstriyel kullanıma daha uygun olduğu için çok sık tercih edilmeye başlanan evaporatif soğutucular son dönemlerde oldukça popüler. Aslında bunun en büyük sebeplerinden birisi uygun maliyetle çok yüksek performans sunabiliyor olmalarıdır. Genel anlamda iklimlendirme denildiğinde herkesin aklına avantajlarından dolayı inverter klimalar gelmektedir. Daire ya da ofis gibi ortamlar için yeterli bir çözüm olarak görülmesine karşın mantarhane, fabrika, cami gibi büyük alanlar için bu yeterli bir soğutma sağlamayabilir.

Bu yüzden salon klimaları yerine sulu klimalar tercih edilerek daha fonksiyonel bir kullanıma yönelim var. Bunun daha fazla tercih edilmesinde yapım maliyetlerinin de etkisi büyük. Özellikle büyük alanlarda yüksek enerji sarfiyatı, daha fazla iç modül ve hava akışının sirkülasyonunun ayarlanması gibi pek çok parametreden söz etmek gerekecektir. Bunu fanlı sistemlerle çok daha verimli bir biçimde kurmak ise beklentilerin karşılanmasına yol açabiliyor.

Endüstriyel Sulu Hava Soğutucu Nasıl Kurulur?

Split klimalar nasıl ki belli bir metrekareye kadar başarılı bir soğutma ya da ısıtma yapabiliyorsa daha büyük alanlar için de endüstriyel çözümlere başvurulması gerekiyor. Bu noktada da klasik klima mantığından ziyade daha aktif çözümlere yönelim var. Örneğin sulu soğutucular ile çok aktif bir sistem kurulabiliyor. Genellikle bir dış modül oluyor ve bu dış modül teknik anlamda sıcak hava akışını içerisine çekiyor. Fanlar yardımıyla çekilen hava ise bu modülün içerisinde yer alan ve düzenli olarak su ile ıslanan pedlere yönlendiriliyor. Pedlerin içerisinden geçen hava ısı yükünü bırakarak buharlaşmanın etkisiyle soğuyor.

Soğutulmuş olan bu hava ise hem sağlıklı hem de nemlendirmenin etkisiyle konfor yaratacak bir biçimde fanlar yardımıyla iç üniteden ortama salınıyor. Düzenli olarak devam eden bu eylem ile beraber içerisi sağlıklı bir biçimde soğutulmuş oluyor. Hatta şu sıralar sağlıklı hava soğutucu olarak anılmasına sebebiyet veren durum da bundan ibaret. Üstelik konfor ve sağlık açısından bu kadar başarılı olmasının haricinde enerji tüketimi ve kurulum maliyeti noktasında da oldukça ön plana çıkıyor.

Endüstriyel Sulu Soğutucu Maliyeti

Endüstriyel ortamlarda kullanılan iklimlendirme ürünleri klasik inverter klimalar ile kıyaslandığında çok daha komplike cihazlar olarak görünüyor. Özellikle de kurulum aşamasında normal klimalara göre çok daha yüksek maliyet çıkacağı öngörülüyor. Fakat bu tam olarak doğru bir yaklaşım değil. Zira cami, alışveriş merkezi, fabrika ve mantarhane gibi kapalı işletmelerde uygulanabildiği için projeye ve büyüklüğüne göre değişken olabiliyor.

Ancak standart bir klima sistemi ile kıyaslandığı zaman evaporatif soğutucular çok daha az maliyetle temin edilebiliyor. Çok düşük tutarlara mal edilebilmesinin yanı sıra kurulum ve bakım aşaması kadar enerji tüketimiyle de ilk tercih olabileceğini gösteriyor. Az yakan klima olarak lanse ediliyor olması bunun en net göstergesidir.