En Uygun Evaporatif Fan Pedleri

En Uygun Evaporatif Fan Pedleri

Uygun fiyatlarla iklimlendirme yapmak isteyenlerin farklı ihtiyaçlarına göre birbirinden değişik ürünlere yönelebilmeleri mümkündür. Burada tabii ki nasıl bir ortam için iklimlendirme yapılacağı ilk baz alınması gereken noktadır. Evaporatif fan pedlerinin genel olarak kullanım alanları nispeten geniş metrekarelere sahip, yüksekliği olan ve klima ile yeteri kadar randıman alınamayan alanlardır. Yani split klimalar ile çözümlenemeyecek iklimlendirmeler için çok doğru bir tercihe dönüşebilmektedir.

Ki genellikle ufak ofisler ve ev ortamı için inverter klimalar yeterli gelebiliyorken daha büyük tesisler ve özellikle çiftlik gibi hayvan odaklı alanlarda alternatiflere yönelim var. Bu yönelimi ise en uygun fiyatlarla ve en yüksek performansla baz aldığımızda karşımıza çıkan alternatif sulu soğutucular oluyor. Hem daha yüksek performans almak hem dek daha uygun fiyatlarla temin ederken diğer avantajlarını değerlendirmek bu açıdan önemli kabul ediliyor.

Fan Pedleri Nerelerde Tercih Edilir?

Evaporatif soğutucular arasında fan pedleri için çok geniş bir kullanım alanından söz edilebiliyor. Aslında bunu yüksek metrekareler olarak tanımlamıştık. Ancak birbirinden çok farklı kapalı alanlarda kullanılmasından ötürü biraz daha detaylandırmak gerektiğini düşünüyoruz. En çok tercih edilen alanlara bakıldığı zaman seralar ve hayvan çiftlikleri ile karşılaşıyoruz. İçerideki havanın sıcaklık derecesinin belirli bir düzeyde tutulmasını sağladığı gibi istenildiğinde konforlu bir hava akışı yaratarak besleme yapabiliyor.

Bu yönden bakıldığında da gerçekten en çok tercih edilen iklimlendirme cihazlarının arasında sulu klimalar ile karşılaşmamız gayet normal görünüyor. Fan pedleri için en sık tercih edilen bir diğer alternatif ise üretim tesisleridir. Küçük çaplı ya da büyük ölçekli fabrikalarda iç hava kalitesini arttırarak soğutma yapabildiği için verimliliği arttırmaktadır. Ayrıca üretim tesisi ya da sera gibi tanımlardan bağımsız olarak cami, atölye ve tesis gibi geniş ya da yüksek alanlı tüm ortamlarda soğutma işlemini en sağlıklı şekilde yapabiliyor.

Evaporatif Pedler Nasıl Bir Performans Sağlar?

Aslında evaporatif fanların en büyük özelliği montaj aşamasında herhangi bir sınırlamaya tabi olmamasıdır. Bildiğiniz gibi klimaların kurulum aşamasında hava akışının oluşması için belli duvarlar seçilir ve yalnızca buralara kurulum yapılır. Ayrıca bu kurulum noktasının dış üniteyle mesafesinin çok fazla olmaması, su tahliyesi için uygun bir nokta belirlenmesi gibi sayısız detaydan söz etmek mümkündür. Oysa az yakan klima olarak evaporatif pedlerle çok daha kolay bir çözüm üretilebilir.

Tabii ki az elektrik tüketimi önemli bir faktördür. Ancak bu performansını negatif yönde etkilemez. Hatta en iyi soğutmayı yapabildiği gibi sağlık açısından da bunu hissetmemize olanak tanır. Endüstriyel soğutma bileşenlerinde de artık önemli bir rol oynayan sağlıklı hava soğutucu arayışlarına en popüler cevap olması bu yüzdendir. Uygun fiyatlarla daha konforlu bir soğutma performansı arıyorsanız kesinlikle evaporatif sistemlere yönelmek doğru tercih olacaktır.