Açık Havada Az Yakan Klima Fiyatları

Açık Havada Az Yakan Klima Fiyatları

Açık havada çalıştırılabilen klimalar dolayısıyla portatif klimalardır. Yani aslında kapalı ortamlarda da çalıştırabildiğimiz taşınabilir klimaları yeterli güce sahip olmaları durumunda açık havalarda da iklimlendirme için kullanabiliriz. Fakat split klimalar gibi tek bir noktaya bağlı, belli bir metrekareyi soğutma ya da ısıtma kapasitesine sahip olan klima modellerini bu şekilde kullanmak çok faydalı olmayacaktır.

Ancak daha yüksek kapasiteli salon klimaları bazı işletmeler ve tesislerde bu şekilde kullanılabilmektedir. Aslında açık havada daha verimli bir iklimlendirme için ihtiyaç duyulan klima sisteminin evaporatif sistemler olduğunu vurgulamak gerekiyor. Suyun buharlaşması ile beraber elde edilen soğuk hava dalgasının servis edilmesine dayanan bu klimalarda çok daha verimli bir açık hava serinletmesi mümkün hale gelebilir. Nitekim aynı durum soğuk havalarda ısıtma için de geçerliliğini korumaktadır. Dolayısıyla bu tip açık hava kullanımlarında evaporatif soğutucular ilk tercih olarak gözlemlenir.

Açık Havada Klima Çalıştırılır Mı?

Açık havada kullanılmak üzere tasarlanmış olan pek çok klima türüne rastlanabilir. Sulu klimalar bunlara örnek iken aynı zamanda yüksek performanslara ulaşabilen mobil klimalarla da istenilen verim alınabilir. Portatif yapıları gereği istenilen her noktaya götürülen bu cihazlarda dış ünitenin transferi ve kurulumu da çok basit olduğu için büyük bir avantaj sağlar. Bilhassa etrafı açık, kapalı olmayan ve hava akışının dış hava akımıyla birleştiği yerlerde performansa bağlı olarak sonuçlar alınabilir.

Düşük performans sağlayacak olan inventer klimalar hiçbir şekilde etkin bir serinletme sağlamazken sulu soğutucular herkesin talep ettiği standartlara ulaşabilir. Ayrıca suyun buharlaşması ile su buharının püskürtülmesi üzerine dayanan dış ünite sistemleriyle desteklenebilirler. Bu tip soğutucu sistemlerin ilk etapta daha yüksek bir maliyet yaratacağı öngörülse de açık havada verimli bir iklimlendirmenin tek yolu budur. Uzun süreli kullanımlar ve sürekli olarak değişken olan hava akımına rağmen serin bir ortam yaratılabilmesi için kapasitesinin yüksek olması şarttır.

Açık Hava Klimaları Ne Kadar Yakar?

Tabii ki açık bir alanda klima çalıştırmanın kapalı bir ortamı serinletmek ya da ısıtmak ile kıyaslanırsa çok daha yüksek bir maliyeti olacaktır. Bu başlangıç maliyetinden ziyade yüksek tüketime dayalı olarak enerji maliyeti olarak akla gelir. Her ne kadar klimalarda artık sağlıklı hava soğutucu tercihi hat safhada olsa da tercihleri belirleyen bir diğer kriter enerji sınıfıdır.

Tabii ki burada az elektrik tüketimi önemli bir faktör olarak ele alınmalıdır. Taşınabilir klimalar bunun için oldukça ideal bir çözüm olarak görülebilir. Daha düşük elektrik tüketimine kıyasla yüksek performansla açık alanlarda bile verimli bir kullanım mümkün olur. Eğer kapalı alanların haricinde açık havada da az yakan klima arayışınız söz konusuysa mobil klimalara kesinlikle bakmanızı önerebiliriz. Çünkü ihtiyaçlarınıza tam anlamıyla hitap eden bir ürün tipidir.