Sanayi Tipi Sulu Hava Soğutucu Fiyatları

Sanayi Tipi Sulu Hava Soğutucu Fiyatları

Sulu soğutucular artık hayatımızın bir parçası haline gelmeyi başardı. Özellikle cami, fabrika ve üretim tesisi gibi çok büyük alanlarda ortaya koyduğu performansla gün geçtikçe daha çok tercih edilmeye başlandı. Eskiden daha düşük hacimli alanlarda yoğun bir biçimde gördüğümüz split klimalar yavaş yavaş yerini tek merkezli, fanlı sistemlerle çok daha sağlıklı bir iklimlendirmeye yol açan soğutma sistemlerine bıraktı. Öyle ki gerek ilk maliyeti gerekse enerji tüketimiyle pek çok işletmenin birinci tercihi olduğu söylenebilir.

Tabii ki metrekare bazında düşünüldüğü zaman halen daha daireler ve ofisler için salon klimaları kullanılmaya devam ediliyor. Burada tercihleri belirleyen temel eğriler arasında baz alınacak metrekare ve bu metrekare için ortaya çıkacak maliyet ve tüketimden söz edebiliriz. Eğer daha az tüketimle mevcut metrekareyi iklimlendirmeyi başaran bir sistemden söz edilebiliyorsa inverter klimalar iyi bir seçim olabilir. Ancak daha fazlası söz konusu ise hem daha fazla maliyet hem de randıman sağlayamayacağı için sanayi tipi sulu soğutma sistemlerine yönelmek gerekmektedir.

Sanayi Tipi Sulu Soğutma Sistemi Nedir?

Sulu klimalar çoğu zaman ilk bakışta farklı bir algı yaratmaktadır. Çünkü klasik iklimlendirme ürünleriyle kıyaslandıklarında yapım maliyetinin çok yüksek olacağı, daha fazla enerji tüketimi sağlayacağı ve profesyonel bir bakım ve yönetim sürecinin söz konusu olacağı düşünülüyor. Oysa bunlar tamamıyla yanlış bilgiler. Kurulumu oldukça basit bir sistem olduğu gibi bir kez kurulumu yapıldıktan sonra ciddi anlamda uzun bir kullanım ömrüme sahip olurlar.

Çalışma prensipleri su kanallarıyla modül içerisindeki pedin sürekli ıslak kalması sağlandığından sıcak hava akşını buharlaştırarak soğutup içeriye yönlendirir. Haliyle bakım maliyetlerinde fanlar ve pedler birincil önceliğe sahiptir. Klasik klimalarla kıyaslandığında ya da gazlı klima türlerine göre bir karşılaştırma yapıldığında ise sanayi tipi olan evaporatif soğutucular çok daha makul fiyatlarla kullanılabilmektedir. Dolayısıyla sistemsel açıdan bakıldığında bize avantaj sunduğu için büyük alanlar için en mantıklı çözüm olduğu söylenebilir.

Sulu Soğutucular Ne Kadar Yakıyor?

Tabii ki tüm klimalar için söylenebilecek ortak noktalardan birisi enerji tüketimidir. Hatta bir klimayı almadan önce ilk bakılması gereken detay maliyet fiyatı kadar ne kadar tüketim yaptığıdır. Uzun vadede faturalandırmalar üzerinden kârda olmanızı sağlayacak etken az elektrik tüketimi olduğu için enerji sarfiyatına kurulum öncesinde dikkat etmeniz şart.

Artık sulu klimalar daha fazla kullanıldığı için ve bunun aslında en avantajlı tercih olmasından ötürü popülerleşmeye devam ettiğini görebiliyoruz. Sürekli olarak çalışabilen iklimlendirme sistemlerinden olması içeride her zaman sağlıklı ve temiz hava olmasını sağlıyor. Yani az yakan klima olmanın dışında sağlıklı hava soğutucu kategorisinde de önemli bir yere sahip. Bilhassa sürekli kapalı olan işletmelerde havanın kurumasını önleyen, nem dengesini koruyarak daha sağlıklı bir iç hava dinamiği yaratan klima sistemleridir.