Hava Soğutucu Fiyatları

Hava Soğutucu Fiyatları

Hava soğutucu fiyatlarını incelediğinizde birbirinden farklı pek çok ürün grubuyla karşı karşıya kalabilirsiniz. Öyle ki bunlar arasına vantilatörler, klimalar, mobil soğutucular ve evaporatif klimalar dahil edilebilir. Her birinin farklı özellikleri ve aynı zamanda kullanım alanları olduğunu söylemek gerek. Ki bu durumda hava soğutucuların önemli bir kısmı kişisel kullanım kadar endüstriyel kullanıma da hitap edebiliyor. Özellikle sulu klima olarak nitelendirilen evaporatif klimaların hemen her işletmede karşımıza çıkabiliyor olması bundan kaynaklanıyor.

Klima kullanmaya karar verildikten hemen sonra ilk adım tabii ki enerji tüketimi olarak daha iyi bir seçeneğe erişmek oluyor. Bunun için de arayış en az yakan klima modelleri özelinde oluyor. Fakat burada da şöyle bir ikilemden söz etmek mümkündür. Normal şartlarda yüksek enerji verimliliğine sahip, bu sayede çok daha az elektrik yakan klimalarda kurulum maliyeti daha yüksek olabiliyor. Sistem olarak daha verimli çalışmasından ötürü ilk fiyatlar daha yukarıda kalıyor.

Ancak düzenli olarak kullanılacağını varsaydığımız zaman hava soğutucu seçiminde ilk maliyetin yüksek olması uzun vadede kâr getirebilmektedir. Çünkü düşük enerji sınıfıyla beraber ciddi bir fatura yükü söz konusu olabilir. Bu C sınıfı bir klima ile A+++ bir klimanın elektrik tüketimi arasındaki ciddi farktan kaynaklanmaktadır. Evaporatif klimalarda bu biraz daha düşük bir enerji tüketimi olarak karşımıza çıktığı için en az elektrik harcayan klima modellerinin bunlar arasında yer aldığını söylemek gerek.

Hava Soğutucu Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Türkiye’de en çok karşılaşılan soru gruplarından birisi ise klima seçimi nasıl yapılmalıdır oluyor. Bunun için direkt olarak önemli unsurları bilmekte fayda olduğunu söylemeliyiz. Bir klimanın kaç metrekare alanı soğutacağı, bu alanda kaç kişinin olacağı, mevsim normları, hangi bölgede kullanılacağı, kaç BTU klima tercih edileceği, enerji sınıfının ne olacağı gibi pek çok detay önceden hesaplanmalıdır. Buna göre seçim yapılmalı ve buna bağlı olarak en doğru tercihte bulunulmalıdır. Tabii ki salon kliması alırken de geçerli olan bu detaylar bahçe ya da işletme için alınacak olan evaporatif klima seçeneklerinde de göz önüne alınmalıdır.

Bu yüzden tercihinizi profesyonel destek alarak yapmanız hem kurulum maliyeti açısından hem de sonrasında kullanım aşamasında sizin için en doğrusu olacaktır. Aydın klima servisi satış açısından olduğu gibi size sonrasında sunacağı destek, temizleme, bakım, onarım, yedek parça süreçlerinde de aynı profesyonellikte hizmet vermektedir. En verimli enerji sınıfına dahil klima modelleriyle sizin için en doğru seçimi yapmanız kolaylaştırılmaktadır.

Hava Soğutucular Ne Kadar Serinlik Sağlar?

Hemen Aydın klima fiyatları ile ilgili bir listeleme yaptığınızda birbirinden farklı fiyat skalalarıyla karşılaşabilirsiniz. Bu tamamıyla enerji verimliliğiyle alakalı fiyat farklılıklarıdır. Genel geçer kanıya göre yüksek enerji sınıfına sahip daha pahalı bir klima almak fatura yükünü azaltabilir. Tam tersi en ucuz klima fiyatları çok cazip görünmesine karşılık sonrasında fatura yükünü arttırabilir.

Ancak doğru metrekareye, doğru BTU hesaplaması yapılarak ve doğru enerji sınıfı tercih edilerek kurulan bir klimadan verimli bir soğutma almamak imkânsızdır. Dolayısıyla mobil klima tercihi yaparken bile tüm bu kriterleri göz önünde bulundurmalı ve ihtiyaçlarınıza yönelik olan modeli tercih etmelisiniz. Tam bu esnada da profesyonel desteğin ne kadar önemli olduğu anlaşılabiliyor.

Sulu klima modellerinin günümüzde çok daha fazla tercih edilmesi daha sağlıklı bir hava sirkülasyonu sağlamasından da kaynaklanıyor. Hem daha yüksek kaliteli bir serinlik hem de bunu en hijyenik koşullarda yapabiliyor olması evaporatif klimaları bir adım öne çıkarıyor.