Deniz Kenarında Klima Olmaz Demeyin: Mobil Sulu Klima ile Ferahlayın

Deniz Kenarında Klima Olmaz Demeyin: Mobil Sulu Klima ile Ferahlayın

Sıcak havanın en net şekilde hissedildiği alanların başında deniz kenarları geliyor. Yüksek nem oranıyla beraber hissedilen sıcaklıklar çok daha yukarıya tırmanıyor. Fakat bunaltıcı bir havayla mücadele etmek sahil kenarında dinlendiğiniz ve tatil yaptığınız o anın tadını kaçırabilir. Bunu aşmak içinse mobil sulu klima tercih edebilirsiniz. Özellikle ticari işletmelerin son dönemlerde daha da fazla kullanması ile beraber bunun popülaritesinin artması mümkün hale geldi.

Ülkemizde sıcak havaların etkili olduğu sahil bölgelerinin yoğun olması sebebiyle gün geçtikçe mobil sulu hava soğutucu tercih edilen yerlerin sayısı artıyor. Plajlarda insanlara doğal bir biçimde serin hava verilmesi, bunun en ekonomik şekilde elde edilmesi içinse Springday sulu klima modelleri tercih ediliyor. Özellikle enerji verimliliği konusunda önemli atılımlar yaparak en düşük maliyetlerle evaporatif klima modellerini sunması böylesine geniş bir tercih yelpazesi oluşmasını sağlıyor.

Ülkemizde hava sıcaklıklarının en yüksek olduğu yaz dönemlerinde plaj kliması olarak daha çok mobil klimaların tercih edilmesi tesadüf değil. Bunun en büyük artısı direkt olarak mobilite etkisidir. Farklı noktalarda kullanıma uygun olması, hareket ettirilebilir oluşu, sabit olarak tek bir noktada belli bir dış üniteye bağlantıyla çalışma zorunluluğunun olmaması avantaj yaratıyor. Dolayısıyla Kabel sulu klima modellerinde de aynı çalışma prensibinin kullanıldığı görülebiliyor.

Sahilde Taşınabilir Sulu Klima Nasıl Çalışır?

Beach kliması için en merak edilen unsurlardan birisi tabii ki çalışma prensibi oluyor. Çünkü açık havada konforlu bir serinlik yaratabilmek kapalı alanlara nazaran daha güç gibi görünüyor. Yine de evaporatif klimaların çalışma prensibinin en büyük artısı bunu mümkün kılabilmeleridir. Sudan faydalanarak havadaki ısıyı buharlaştıran ve bu sayede doğal bir serinlik yaratmayı mümkün kılan evaporatif klimalar günümüzde bireysel kullanım açısından da tercih edilir hale geldi.

Bahçe kliması olarak da gördüğümüz bu klimaların çalışması ise son derece basit bir tekniğe dayanıyor. Havanın sıcak olması içerisinde barındırdığı ısı partiküllerinden kaynaklanıyor. Bu ısıyı düşürebilecek en temel kaynak ise tabii ki sudur. Kabin içerisinde yer alan su pedleri her zaman ıslak tutularak dışarıdan alınan sıcak havanın bu pedlerden geçmesi sağlanmaktadır. Bu geçiş esnasında havanın içerisindeki ısı suyun buharlaşmasıyla beraber ayrışarak geriye serin bir hava bırakmaktadır.

Dış üniteden direkt olarak mevcut alana serin hava akışı böyle sağlanmaktadır. Bu tekniğin bu kadar sık kullanılması sebebiyle enerji verimliliği üzerine de pek çok yatırım gerçekleştirilmiştir. Bunun getirisi olarak da deniz kenarında dahi en düşük maliyetlerle konforlu bir serin hava etkisi yaratılabilmektedir. Ticari işletmelerde, plajlar ve sahillerde ve hatta cafe kliması tercih eden mekânlarda evaporatif klimalar en önemli rolü oynamaktadır.

Deniz Kenarında Doğal Serinlik Klima İle Mümkün Mü?

Restoran kliması olarak da geçiyor olması daha geniş bir alanda bu mobil klimalara rastlamamızı sağlıyor. Özellikle açık alana sahip restoran işletmelerinde müşteri yoğunluğuna ve geniş alanlara rağmen istenilen düzeyde bir iklimlendirmeyi mümkün kılmaktadır. Oldukça çevre dostu ve ekonomik bir çözüm olmasından ötürü ticari açıdan en büyük yatırımların başında geliyor.

Diğer klima türleriyle kıyaslandığında ve hatta marka bazında düşünüldüğünde de Springday sulu klima alternatiflerinden çok daha verimli bir performans sağlayabiliyor. Açık havada dahi insanların doğal bir serinlikle karşılaşmasını mümkün kılarken bunu çok düşük fatura yüküyle başarıyor. Kurulum maliyetinin çok uygun fiyatlarla karşımıza çıkmasına karşın az elektrik yakan klimalar arasında olması da düzenli olarak kârlılığı etkilemektedir.